Aslında biz yenilmedik İtalyanlar yenilince yenik sayıldık!

Milli Takım elendi herkes derin bir ohhh çekti.

Evet başta teknik ekip ve oyuncular emin olun elendiklerine hiç üzülmediler.

Bunu elenme sonrası tavırlardan çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Neden böyle diyorum?

İlk iki maç sonrası oluşan hava, kamp içerisinde hoca ve oyuncular arasında çıkan prim tartışmasının Fatih Terim tarafından basına sızdırılması, bunun neticesinde kamuoyunun haklı eleştirileri, ancak bazı taraftarların yakışıksız ithamları herkesi germişti. Öyle ki bu gerginlik ve baskıyı bir kenara koyup, Çekler karşısında ellerinden gelenin fazlasını verip, tartışmalar karşısında hiç olmasa ellerini güçlendirmek istediler. Çünkü bu maç kaybedilse her şey içlerinde patlayacaktı.

Galibiyet sonrası herkes mikrofonlara imalı konuşmalar yapmaya başlamış, mağduru oynama rolüne bürünmüşlerdi. Aslında sorunların hiçbiri çözülmemiş sadece halı altına süpürülmüştü.

Bir maçlık reaksiyon takımı bayağı yıpratmış. Bu herkesin ruh halinden belliydi. Eğer turu geçebilseydik  muhtemelen Galler ile eşleşecektik. Galler aslında tam bize göre bir rakipti. Biz karşımızda iyi pas yapan takımlara karşı sıkıntı yaşıyoruz. Bu yüzden ben Galleri normal şartlarda rahat geçeceğimize inananlardandım. Ancak eğer Galler’e kötü bir oyun neticesinde yenilirsek oyuncular eleştirileri kaldıracak ne psikolojiye ne de profesyonelliğe sahipler.

Bu maçı oynamayıp elenmek, takımda bu yüzden herkesin istediği bir sonuç gibi göründü.

Teknik direktör olmak gerçekten çok zor. Hele Türkiye’de daha da zor. Profesyonel futbolcu olmak zor, Türkiye’de olmak daha da zor.

O yüzden bu kadar paralar ödeniyor. Bu ödemeler karşısında futbolcu olarak sahada elinden geleni vermek, antrenör olarak rakibi iyi çalışıp takımı en iyi şekilde hazırlamak ile görevliler. Son maç hariç bunların hiç birini yapmıyorsanız kusura bakmayın neticeleri boynu bükük kabul edeceksiniz.

Yoksa tarihe “aslında İtalyanlar kaybetti biz de yenik sayıldık” hikayelerini not düşmek ile Türk futbolunu kurtaramayız.

Tez elden yapılması gereken şudur. Fatih Terim Türkiye Futbol Direktörlüğü görevine kesinlikle devam etmeli. İlk icraatı da Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’i görevden almak olmalı.

Aslında son derece genç ve yetenekli bir jenerasyon yakalanmış durumda. Önemli olan bu jenerasyonu anlayabilecek bilgili ve hak eden bir yabancı ekip göreve getirilmeli. Şu aşamada Türk hocanın sıkıntılar ile boğuşması zor görünüyor.

Write a comment

1 Comment

  1. Deniz June 23, 20:20

    Moralli bir milli takim aslinda finale kadar gidebilirdi. Ispanya, Italya, Almanya, Fransa ve Ingiltere diger tarafta birbirleriyle oynayacaklardi. Yani tarihi bir firsatti. Ama yapacak bisey yok, neyse odur..

Only registered users can comment.