Kurtulmuş: Darbe girişiminin arkasında ABD yok

Kurtulmuş: Darbe girişiminin arkasında ABD yok

New York’a gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CNN’de yayınlanan ‘New Day ’ programının canlı yayın konuğu oldu.

Programda Türkiye’deki darbe girişimi ve ABD ile görüş ayrılıkları konusunda çeşitli soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “Türkiye’de darbe girişimiyle ABD hükümetinin bağlantısı olduğu yönünde bir düşünce var mı?” sorusunu, “Hayır” diye yanıtladı.

Kurtulmuş, ABD’nin darbe girişimiyle bağlantısının olmadığını vurguladı.

Kurtulmuş, “ABD’den beklentimiz sadece Fethullah Gülen’i, bize iade etmesi veya iadesi için hukuki süreç başlayana kadar tutuklaması” diye konuştu.

Kurtulmuş, ABD’de Pennsylvania eyaletinin Poconos bölgesinde yaşayan Gülen’le bağlantılı ordudaki bir grup askerin darbe girişimini düzenlediği yönünde ellerinde çok kuvvetli deliller olduğunu kaydetti.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Türk halkının 15 Temmuz’daki darbe girişiminde cesur bir şekilde direnç gösterip darbenin hayata geçmesini engellediğini belirten Kurtulmuş, “Halkın cesareti ve direnci ülke demokrasisini kurtardı” dedi.

ABD ile Türkiye arasında hukukçulardan oluşan ikili bir komisyon oluşturulduğunu ifade eden Kurtulmuş, ABD’ye gönderdikleri çok sayıda kanıtın incelenmesinin zaman alabileceğini söyledi.

New York Times’ı ziyaret etti

Kurtulmuş, New York’taki temasları çerçevesinde New York Times gazetesini de ziyaret ederek, gazetenin yazı işleri kurulu ile toplantı düzenledi.

“Asia Society” adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği bir toplantıya da katılan Kurtulmuş, düşünce kuruluşu üyelerine Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Suriye meselesiyle ilgili de görüşlerini paylaşan Kurtulmuş, Birleşmiş Milletler’in Suriye krizinde beklentileri karşılayamadığına işaret etti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.