Frankfurt Kitap Fuarı’ndan dünyaya seslendiler

Frankfurt Kitap Fuarı’ndan dünyaya seslendiler

Dünyanın en büyük kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı’nda, Türkiye’de tutuklu gazetecilerin sesi olmak için bir grup gazeteci ve aktivist eylem yaptı.

International Journalists tarafından düzenlenen eylemde bir araya gelen gazeteciler, 228 gazetecinin hapiste olduğunu belirterek bütün dünyaya çağrıda bulundu.

Sürgün Gazeteciler adına basın açıklamasını okuyan Tuba Güven, Hitler dönemini çağrıştıran uygulamalarla yüz binlerce kitabın yakıldığını, yüzlerce gazeteci ve yazarın hapishanelere atıldığını belirtti.

Sürgün Gazeteciler adına yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün burada dünyanın en önemli kitap fuarlarından birisindeyiz. Bizler ise yüz binlerce kitabın yakıldığı bir ülkeden geliyoruz.

Birazdan anlatacaklarım size Hitler döneminden tanıdık gelebilir ama hepsi Erdoğan Rejimi’nin esir aldığı günümüz Türkiyesi’nde yaşanıyor.

Erdoğan Rejimi bir gecede yayınladığı listelerle yüz binlerce kitabı yasaklı hale getirdi. Bu kitapları evinde bulunduranlar terörist olarak yargılanacaktı.

İnsanlar, evlerindeki kitapları gizlice çöpe atmaya başladılar.

Tarih öğretmeni Arzu Akçakaya’nın parmak izi çöpte bulunan bir kitabın üzerinden çıktı. Tutuklandı ve 10 aylık kızı Damla’yla beraber hapishaneye gönderildi.

Tarihte örneği olmayan bu olay 2016 yılında Türkiye’de yaşandı. Arzu Akçakaya gibi okuduğu kitap sebebiyle terör suçlusu olarak tutuklanan binlerce insan var.

Bugün bu fuarda kitapları satılan Türkiyeli yazarlardan bazıları yıllardır tutuklu. Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve daha pek çok önemli yazar.

Son üç yılda devlet tarafından imha edilen kitap sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Sadece Eğitim Bakanlığı 301 bin kitabın imha edildiğini açıkladı.

İnsanlar artık yasak kitapları parmak izlerini temizledikten sonra çöpe atabiliyorlar ya da yakıyorlar.

Bizler, bir mülteci botu bulabilmiş, Erdoğan Rejimi’nden kaçabilmiş sürgün gazetecileriz. Ama 200’den fazla gazeteci ve yazar arkadaşımız cezaevinde.

6 yıl, 10 yıl, 20 yıl hatta ömür boyu hapis cezalarına çarptırıldılar.

Buradan, Frankfurt Kitap Fuarı’ndan kalplerimizin onlarla olduğunu haykırmak istiyoruz.

Sizi unutmadık. Yokluğunuzda Türkiye savaş üreten bir ülke oldu. Size çok ihtiyacımız var. Sizi çok özlüyoruz…

Dünyadaki her özgür bireyi Türkiye’deki tutsak gazeteci ve yazarlarla dayanışmaya çağırıyoruz.”