Avrupa Birliği, Türkiye’deki mülteciler için 127 milyon euro fon sağladı

Avrupa Birliği, Türkiye’deki mülteciler için 127 milyon euro fon sağladı

AB Komisyonu, Türkiye’deki mültecileri desteklemek için yürütülen nakit yardım programına 127 milyon euro ilave kaynak sağlandığını açıkladı.

AB Komisyonunun açıklamasında Türk Kızılayı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından Türkiye’deki mülteciler için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında dağıtılan Kızılaykart’lara 127 milyon euro ilave ödenek sağlandığı belirtildi. Böylece yeni finansman ile AB’nin programa toplam katkısının 1 milyar 125 milyon euroya ulaştığı kaydedildi.

AB, TOPLAMDA 5.6 MİLYAR EURO KAYNAK SAĞLADI

Türkiye’deki mültecileri desteklemek için 2016 yılında kurulan toplam 6 milyar euroluk fona şimdiye kadar 5,6 milyar euro tahsis edildiği bildirildi. Fon kapsamında 3,5 milyar euroluk sözleşme imzalandığı ve projelere 2,4 milyar euroluk ödeme gerçekleştirildiği belirtildi.

Sosyal Uyum Yardımı ile Türkiye’de uluslararası koruma veya geçici koruma statüsünde yaşayan, kamp dışındaki kişilere temel ihtiyaçlarını karşılamaları için yardım sağlanıyor.

İhtiyaç duyanlar, Kızılaykart aracılığıyla aile ferdi başına aylık 120 lira nakit yardım alabiliyor. Kart sahibi sığınmacılar, nakit yardım sayesinde en temel ihtiyaçlarını doğrudan temin edebiliyor.

AB, 29 Kasım 2015’te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi’nde, Türkiye’deki Suriyeliler için 3 milyar euroluk fon sağlamayı taahhüt etmesi karşılığında Türkiye geri kabul anlaşmasını imzalamıştı.

18 Mart’taki zirvede ise 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. Fonların, Türkiye’deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.