Trump Jr’ın Rusya bağlantılı mail trafiği ortaya çıktı

Trump Jr’ın Rusya bağlantılı mail trafiği ortaya çıktı

Başkan Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr., Rus avukatla, görüşmesi öncesinde, yaptığı yazışmaları yayınladı. New York Times gazetesi de oğul Trump’ın Rusya’nın babasının yararına çalıştığından haberdar olduğunu iddia etti.

Cumartesi günü New York Times gazetesi, Başkan Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr.’ın Rus avukat Natalia Veselnitskaya ile görüştüğünü ve bu görüşmede Hillary Clinton’a zarar verecek bilgilerin Trump ile paylaşıldığını iddia etti. İlk anda oğul Trump avukat ile görüşmesini doğruladı ancak Clinton ile ilgili görüşme iddiasını kabul etmedi. Birgün sonra yaptığı açıklamadaysa görüşme öncesinde avukatın kendisine Hillary Clinton’a zarar verebilecek bilgiler sunacağının söylendiğini açıkladı. Ancak toplantıda avukatın bahsettiği şekilde yeterli kanıta sahip bir bilgi veremediğini ardından da kimsesiz Rus çocukların Amerikalı aileler tarafından evlat edinmelerini yasaklayan uygulama ile ilgili görüştüklerini söyledi.

Amerika’da basının büyük ilgi gösterdiği konu ile ilgili gelişmeler bugün de devam etti. New York Times gazetesi bugün de manşetten yayınladığı haberinde Donald Trump Jr.’ın Ruslarla yaptığı bu görüşmelerde Rusya’nın babasının lehine hareket etmekte olduğunu bildiğini yazdı. Gazete bir mail mesajı ile Donald Trump Jr.’ın durumdan haberdar olduğunu belirtirken haber kaynağının da bu e-mail mesajından haberdar olan üç kişi olduğunu belirtti.

Washington Post gazetesinde yayınlanan konu ile ilgili haberde de sözkonusu avukat ile oğul Trump arasındaki görüşmeye bir şarkıcının aracı olduğu iddia edildi. Bahsedilen şarkıcı Azeri asıllı Emin Ağalarov. Ağalarov’un babası ile birlikte emlak işi yaptığı ve Trump ile 2013 yılındaki güzellik yarışmasında tanıştıkları ifade ediliyor. Ağalarovlar ile Trump’ın Moskova’da bir bina inşa etmek üzere anlaşma imzaladıkları ancak anlaşmanın Trump’ın başkanlık yarışı ile birlikte askıya alındığı belirtiliyor.

Donald Trump Jr.’ın açıklaması ve elektronik postalar

Tüm bu iddialar ve gelişmeler üzerine oğul Trump bugün haber ve iddialara konu olan elektronik yazışmalarını yayınladı. Yazışmalar ile birlikte Twitter’dan yayınladığı açıklamasında da Donald Trump Jr. şunları söyledi:

“Herkese karşı şeffaf olabilmek amacıyla 9 Haziran’daki toplantı ile ilgili Rob Goldstone ile aramdaki e-posta yazışmalarını yayınlıyorum. Bana konuyla ilgili Rob’tan ilk e-posta, 2013’te Moskova’da düzenlenen güzellik yarışmasından bu yana tanıdığım Emin’in (Ağalarov) bir ricasıyla ilgili olarak 3 Haziran 2016’da geldi. Emin ve babası Moskova’da son derece saygıdeğer bir şirkete sahipler. Hillary Clinton ile ilgili bir bilgiye sahip olduklarını ifade ettiler ve ben de bunun siyaseten muhalif bir araştırma olduğunu düşündüm. İlk başta bir telefon görüşmesi yapmak istedim ama bu mümkün olmadı. Bana görüşme yapacağım kadının New York’ta olduğunu buluşup-buluşamayacağımı sordular. Ben de görüşmeye karar verdim. Görüştüğüm kişi kendisinin de açıkladığı gibi bir hükümet yetkilisi değil. Ve söylediğimiz gibi görüştüğüm kişi herhangi bir bilgiye sahip değildi ve evlat edinme uygulamaları ve Magnitsky anlaşması hakkında konuşmak istedi. Şunu da belirtmek isterim ki bu görüşme Rusya’ya ilişkin iddialardan önce yapıldı. Bugün Rob GoldStone’un basına açıkladığı gibi bu toplantı şimdiye dek duyduğum en saçma şeydi ve bundan çok rahatsız oldum.”

Bu açıklama ile birlikte Donald Trump Jr. halkla ilişkiler uzmanı Rob Goldstone ile aralarındaki e-posta yazışmalarını da Twitter hesabından yayınladı.

Bu yazışmalarda da Rob Goldstone’un Donald Trump Jr’a gönderdiği mesajda Emin Ağalarov’un kendisini aradığını ve ilginç bazı bilgiler sunmak üzere oğul Trump ile görüşmek istediğini anlattığı görülüyor. Goldstone yazışmada Trump Jr.’a, Emin ve babasının Moskova’da başsavcı ile yaptıkları bir toplantıda kendilerine bazı resmi dokümanlar gösterildiğini ve bu bilgilerin Hillary Clinton’a zarar verip babası Donald Trump’ın işine yarayabileceğini anlattıklarını ifade ediyor. Aynı yazışmada Goldstone bu bilgilerin son derece hassas ve üst düzey bilgiler olduğunu ve bunun babası Donald Trump’a Rusya’nın yardımı olduğunu belirtiyor.

Amerika’da halen Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesine ilişkin devam etmekte olan soruşturmalar var. Donald Trump Jr. Senato İstihbarat Komisyonu’nda arzu edilmesi halinde ifade verebileceğini açıkladı. Donald Trump Jr. daha önce yaptığı açıklamada söz konusu görüşmeden babasının haberi olmadığını söylemişti. Ancak FBI Başkan Donald Trump’ın da eski FBI Direktörü James Comey’i görevden alarak Rusya soruşturmasına engel olmaya çalışıp-çalışmadığı konusunda bir soruşturma yürütüyor.

Bu soruşturmanın başında da özel savcı statüsü ile eski FBI Direktörü Robert Mueller var. Başkan Donald Trump, Mueller ile Comey arasındaki dostluk ilişkisinden rahatsızlık duyduğunu Twitter mesajlarında dile getirmişti. Amerikan basını Trump’ın rahatsızlık duyduğu bu durum dolayısıyla Mueller’ın görevden alınmasını isteyebileceğini iddia etmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.