ABD ve Çin, Kuzey Kore’ye karşı yeni önlemlerde hemfikir

ABD ve Çin, Kuzey Kore’ye karşı yeni önlemlerde hemfikir

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, başkent Pekin’de basına yaptığı konuşmada, ABD ve Çin’in, BM Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye karşı yeni ve önemli bir BM Güvenlik kararının gereği üzerinde hemfikir olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği başkent Pekin’de, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesi sonrası basına açıklamalarda bulundu. Kerry, ABD ve konseyin diğer üyelerinin Kuzey Kore’nin 6 Ocak’ta nükleer testinin ardından harekete geçmeye mecbur edildiğinin altını çizdi.

Kerry, gemi kaynaklı ticaretin her yıl 5 trilyon doları bulduğu Güney Çin Denizi’nde Washington ve Pekin’in gerginliği hafifletmek için bir yol bulması gerektiğini aktardı. Kerry ayrıca Çin’i, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini dizginlemek ve Güney Çin Denizi’ndeki tartışmalı adalar üzerinde gerilimi azaltmak için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

GÜNEY ÇİN DENİZİ, SİLAHLANDIRILMAYACAK

Çin ise ABD’ye Güney Çin Denizi’ndeki egemenliğini koruma hakkına sahip olduğunu iletti. Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kerry ile görüşmesi sonrasında yaptığı konuşmada, Çin’in tartışmalı Güney Çin Denizi’nde toprak egemenliğini koruma hakkına sahip olduğunu aktardı. Wang, Pekin ve Washington’un yapıcı bir şekilde konuyu yönetmesi gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi ayrıca, Çin’in Güney Çin Denizi ile bağlılığını korumaya devam edeceği, ancak bölgeyi silahlandırmaya gitmeyeceğini belirtti. Wang, bu konuda Çin’in sözlerinin eylemleri ile uyumlu olmadığı iddialarını da kabul etmeyeceklerini aktardı.

Wang ayrıca, Kuzey Kore hakkında BM Güvenlik Konseyi’nin daha fazla eyleme ve yeni kararlar alması noktasında anlaşmaya varıldığını ifade etti. Kerry ise iki ülkenin de konu üzerinde “hızlandırılmış çaba” noktasında anlaştığını kaydetti.

ÇİN İLE KUZEY KORE ARASINDAKİ MAL VE HİZMET ALIŞVERİŞİNDE, BM YAPTIRIM UYGULAYABİLİR

Kerry, Çin ile Kuzey Kore arasındaki mal ve hizmet alışverişinin, BM Güvenlik Konseyi’nin 6 Ocak’ta nükleer deneme yapan Kuzey Kore’ye karşı yaptırım uygulamak için adım atabileceği bir alan olduğunu belirtti.

Kerry ayrıca, Washington’ın Kuzey Kore’nin vatandaşlarına karşı cezalandırıcı bir eylem olmamasına bakıldığını hatırlattı.

Kerry’nin görüşmeleri, gelecek ay California’da 10 Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkesinin lideriyle yapacağı zirve öncesi gerçekleşti. Kerry, Laos ve Kamboçya’daki görüşmeleri sonrası Çin’e gelmişti. Dünya geneli 8 günlük diplomatik gezisini başkent Pekin’de tamamlayan Kerry, içinde İran nükleer anlaşma ve iklim değişikliği de dahil olmak üzere ABD-Çin işbirliğini işaret etti.

Kuzey ve Güney Kore, ABD, Çin, Rusya ve Japonya arasında yapılan sözde 6’lı görüşmeler en son Aralık 2008’de gerçekleştirilmişti. Pyongyang’ın en son 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği nükleer test de dahil olmak üzere 3 nükleer deneme yapmış olması, ülkenin bu tür bomba yapma programında ilerlediği endişelerini doğurmuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.