The New Yorker: Zarrab, Çağlayan’a 45 milyon dolardan fazla rüşvet verdi

The New Yorker: Zarrab, Çağlayan’a 45 milyon dolardan fazla rüşvet verdi

ABD’nin önemli yayın organlarından New Yorker Dergisi, New York’ta tutuklu yargılanan Reza Zarrab ile ilgili detayli bir yazı yayınladı. Dexter Filkins imzasıyla yayınlanan yazıda, Zarrab davasının son zamanlarda ilginç gelişmelere sahne olduğu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Zarrab davası ile neden yakından ilgilendiğini irdeledi. Zarrab’ın Miami’de tutuklanıp, New York’a getirilmesi ve yargılanma sürecini anlatan New Yorker, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’ındaki belgelere göre Zarrab’ın 17 Aralık davasında yargılanan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45 milyon dolardan fazla nakit ve mücevher (lüks) eşyaları rüşvet olarak verdiğini ifade etti.

ZARRAB NEDEN MİAMİ’YE GELDİ

New Yorker, Zarrab’ın Türkiye’nin güçlü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arkadaşları arasında bulunduğunu ve tutuklanmadan önce Türk hükümetinin himayesinde bulunduğuna dikkat çekti. İran asıllı iş adamının neden ABD’ye geldiğini sorgulayan dergi  “Zarrab’ın her durumda ABD tarafından takip edildiğine inandığı halde neden Miami’ye uçtu? Zarrab, FBI ajanlarına Disney World’e bir aile gezisi yapmakta olduğunu söyledi. Ama davayı takip eden birçok Türk, Zarrab’ın Amerikan savcıları ile anlaşmak için ABD’ye geldiğine inanıyor.”ifadelerine yer verdi.

“BELKİ ERDOĞAN ZARRAB’IN SONUNDA KONUŞMASINDAN KORKUYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetinin, Zarrab davası ile ilgili ABD’nin eski Başkan Yardımcısı Joe Biden olmak üzere birçok yetkili ile görüştüğünü hatırlatan New Yorker, “Erdoğan, Zarrab davası ile neden bu kadar çok ilgileniyor? Bunun nedeni Erdoğan’ın sadece sadık bir dost olması olabilir. Ama Türk savcıların Zarrab aleyhindeki ilk davada buldukları delillerin Erdoğan ve ailesinin Zarrab’ın hilekarlıklarına dahil olabileceğini gösteriyor. Belki Erdoğan, yıllarca cezaevinde kalabilecek Zarrab’ın sonunda konuşacağından korkuyor.”dedi.

Yazıda, Zarrab’ın tutuklanmasında sonra en pahalı avukatlar tuttuğunu ama onlarında başarısız olduklarına vurgu yapılarak “Zarrab avukatlarının çoğunu görevden aldı ve Başkan Trump’ın güvendiği kişilerden Rudy Giuliani’yi ve eski ABD Bakanı Michael Mukasey’i tuttu. Ardından Trump, Zarrab’ı ilk suçlayan Başsavcı Bharara’yı görevden aldı. Hasım bir başsavcıyı sürecin dışına çıkararak ve Trump’ yakın bir hukukçu ekibini tutmakla Zarrab, savcılık ile iyi bir anlaşma uymuyor olabilir.”denildi.

Giuliani ve Mukasey’in şubat ayında Erdoğan ile görüşmek için Türkiye gittiklerini hatırlatan New Yorker, “Zarrab’ın avukatlarından biri bu görüşme için ‘Diplomatik bir çözüm’aradıklarını söyledi. Davanın Hakimi Richard Berman ise Giuliani ve Mukasey’in davadaki rolleri hakkında daha fazla bilgi sunulmasını istedi.”ifadelerini kullandı.

“ATİLLA NEYE GÜVENEREK NEW YORK’A GELDİ”

Dergi, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yla ilgili ise “Müşterisi olan Reza Zarrab kamuoyunda bu kadar fazla bilinen bir davada yargılanırken ve yöneticisi olduğu bankaya Zarrab’ın parasını akladığı suçlamaları yapılırken neye güvenip elini kolunu  sallayarak JFK Havaalanı’na geldi. Yoksa, başka karanlık işler mi dönüyor” sorusunu gündeme getirdi.

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*