BM Genel Sekreteri:Suriye’e askeri çözüm yok

BM Genel Sekreteri:Suriye’e askeri çözüm yok

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin YPG öncülüğünde kurulan SDG komutası altındaki 30 bin kişilik bir sınır koruma gücüne eğitim vereceği ve Türkiye’nin bu gelişmelere tepkisi ile ilgili “Biz inanıyoruz ki, bunca yıldan sonra Suriye’de hala askeri çözümleri konuşuyorsak, askeri çözüm bulunmadığı açıktır” dedi.

guterres-1Yaptığı gezi ve çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgi veren Guterres, Kuzey Kore’nin 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na katılacak olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Olimpiyat hazırlıkları çerçevesinde Güney ve Kuzey Kore arasında doğrudan görüşmeler yapılması çağrısında bulunan Genel Sekreter “Kuzey Kore ile savaşın önlenebilir olduğuna inanıyorum, umut veren işaretler var ve açılan fırsat pencerelerinin kaçırılmaması gerek” diye konuştu.

İsrail ve Filistin arasındaki soruna iki devletli çözüm bulunması konusunda BM’nin kararlı ve her türlü çabayı göstermeye hazır olduğunun altını çizen Genel Sekreter, tek taraflı atılan bütün adımlara ve İsrai’in yasa dışı yerleşim birimlerine karşı olduklarını ifade etti.

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*