ABD: Endişelerimizi Türkiye’ye ilettik

ABD: Endişelerimizi Türkiye’ye ilettik

ABD Dışişleri Bakanlığı, Diyarbakır’da üç İngiliz gazetecinin ‘terör örgütüne yardım’ suçlamasıyla tutuklanmasına ilişkin endişelerini Ankara’ya ilettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında konuya ilişkin soruları cevaplayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ifade özgürlüğü ve adil yargının önemine vurgu yaptı. Söz konusu ilkelerin sağlıklı demokrasi için kilit öneme sahip olduğunu kaydeden Toner, bu değerlere Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda da önem verildiğini söyledi.

Türkiye’nin uluslararası insan hakları taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Toner, “Türkiye’nin dostu ve NATO müttefiki olarak Türk yetkililere aralarında adil yargı, ifade özgürlüğü, medya ve bilgiye erişimin de yer aldığı uygulamalarında evrensel demokratik değerlerin korunmasına çaba göstermeleri için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

VICE NEWS’TEN HÜKÜMETE SERT KINAMA

Öte yandan VICE News internet sitesinden yaptığı açıklamada, Türk hükümetini sert bir dille kınadı. VICE News Avrupa Haber Programı Direktörü Kevin Sutcliffe yaptığı yazılı açıklamada, gazetecilere yönelik iddiaları ‘temelsiz ve korkutucu şekilde düzmece’ olarak nitelendirdi.

“VICE news, Türk hükümetinin bölgeden çok önemli haber içeriği sağlayan muhabirlerimizi susturma çabasını mümkün olan en sert ifadelerle kınıyor” ifadelerini kullanan Sutcliffe, aralarında Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası PEN Kulübü, Gazetecileri Koruma Örgütü’nün bulunduğu küresel insan hakları örgütlerinin muhabirlerin bir an önce serbest bırakılması çağrısı yaptığını vurguladı.

Diyarbakır’daki eylemleri takip etmek üzere şehre gelen Amerikalı haber kanalı VICE News çalışanı İngiliz gazeteciler geçtiğimiz günlerde gözaltına alınmıştı. Mahkeme, gazetecileri ‘terör örgütüne yardım’ suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.