ABD ve İngiltere’en uçuşlarda elektronik cihaz yasağı

ABD ve İngiltere’en uçuşlarda elektronik cihaz yasağı

ABD sekiz İngiltere altı ayrı ülkeden yapılan uçak seferlerinde, kabinde cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınmasını geçici olarak yasakladı. İki ülkenin yasak listesinde de Türkiye bulunuyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğine göre Ortadoğu’daki 10 kentten Amerika’ya yapılan uçuşlarda yolcular cep telefonları dışındaki elektronik aletlerini kabine alamayacak. Bu 10 kent arasında İstanbul da bulunuyor. 25 Mart itibariyle yürürlüğe girecek yeni uygulamayla yolcular dizüstü bilgisayar, DVD oynatıcısı gibi elektronik cihazlarını ancak bagajda taşıyabilecekler. Kısıtlama 14 Ekim tarihine kadar sürecek. Kısıtlama bu havaalanlarından direkt veya transit uçan tüm yolcuları kapsıyor.

Haftasonu itibariyle yolcu kabinine alınamayacak elektronik cihazlar arasında tablet bilgisayarlar, elektronik kitap okuma cihazları, kameralar da yer alırken tıbbi cihazlar bu kısıtlamanın dışında tutuldu.

Reuter haber ajansı, kararın, terör tehdidi nedeniyle alındığını yazdı. İç Güvenlik Bakanlığı, uygulamanın tehdit durumu değişinceye kadar yürürlükte kalacağını açıkladı. Bakanlık, yasağın kapsamının genişletilme ihtimalini de seçeneklerinin dışında tutmadı.

Yasak kapsamına giren ülkeler, Ürdün, Mısır, Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Fas ve Katar.

Yasak kapsamına giren havaalanları, İstanbul, Amman, Kahire, Kuwait City, Doha, Dubai, Abu Dabi, Kazablanka, Fas, Riyad ve Cidde’de bulunuyor.

Amerika’nın yasak kararından saatler sonra İngiltere’de ülkesine gelecek uçuşlarda aynı yasağı uygulayacağını duyurdu. İngiltere’nin yasağında Türkiye dışında Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan bulunuyor.

Zaman Amerika
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*

FACEBOOK