Yolsuzluk skandalının ardından hükümet istifa etti

Yolsuzluk skandalının ardından hükümet istifa etti

Mısır Başbakanı İbrahim Mehleb, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi sarayında ziyaret ederek hükümetin istifa dilekçesini sundu.

Sisi’nin ise “işleri kolaylaştırmak” için istifayı kabul ettiği açıklandı. İstifanın, birçok bakanın adının yolsuzluk skandalına karışmasından sonra gelmesi dikkat çekti.

Başkent Kahire’deki İttihadiye sarayına çıkan Başbakan Mehleb, hükümetin istifa dilekçesini Devlet Başkanı Sisi’ye sunduğu açıklandı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Abdulfettah Sisi’nin ise istifayı “işleri kolaylaştırmak” için kabul ettiği açıklandı. Sisi, hükümeti kurma görevini ise Petrol Bakanı Şerif İsmail’e verdi. En geç bir hafta içinde de yeni hükümetin yemin ederek göreve başlayacağı ifade edildi.

“SİSİ, HÜKÜMETE DARBE YAPTI”

Öte yandan beklenmeyen bu istifa haberlerini Arap basını, ‘Sisi hükümete darbe yaptı’ olarak yorumladı. Mısır basını ise görevi başındaki Tarım Bakanı Salah Hilal’in ‘rüşvet ve yolsuzluktan’ tutuklanmasını hükümet değişikliğine gerekçe gösterdi. Din işlerinden sorumlu Vakıflar Bakanı Muhammed Muhtar’a yurtdışına çıkış yasağı getirilmiş, 9 bakanın adının daha rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında adının geçtiği iddia edilmişti.

Ayrıca bir milletvekili iki bürokrat ve iki de işadamı tutuklanarak hapse gönderilmişti. Cumhurbaşkanı Sisi’nin, bu soruşturmanın salahiyeti açısından böyle bir karar aldığı aktarıldı.

MISIR’DA MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ 18 EKİM’DE BAŞLIYOR

Mısır’da Temmuz 2013’teki askeri müdahaleden itibaren yaklaşık iki yıldır parlamento seçimleri yapılamıyordu. Geçen ay sonu Yüksek Seçim Kurulu, 18-19 Ekim’de ilk tur, 21-22 Kasım’da da ikinci tur olmak üzere seçimlerin yapılacağını duyurmuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.