Kuzey Kore, Hidrojen Bombası konusunda yalan mı söyledi?

Kuzey Kore, Hidrojen Bombası konusunda yalan mı söyledi?

Kuzey Kore’nin dün sabah saatlerinde başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığını açıklaması hem tepkiyle hem de kuşkuyla karşılandı.

BBC’nin haberine göre, nükleer uzmanlar, deneme sırasında kaydedilen patlamanın gerçekten hidrojen bombasından mı kaynaklandığı konusunda şüphelerini dile getirdi.

ABD merkezli Rand Corporation’dan Bruce Bennett, ”Ortaya çıkan patlamanın Kuzey Kore’nin iddia ettiğinden 10 kat daha güçlü olması gerekiyor. Dolayısıyla Kim Jong-un, hidrojen bombası denemesi yapmadıkları halde yaptıklarını söyleyerek ya yalan söylüyor ya atomun parçalandığı bir silahtan biraz daha güçlü bir bomba kullandılar ya da denemenin hidrojen ya da fizyon kısmında işler istedikleri gibi gitmedi” dedi.

Çin devlet televizyonuna konuşan Çinli askeri uzmanlardan Du Wenlong, ellerindeki verilerin patlayıcının hidrojen bombası olduğu iddiasını desteklemediğini belirtti.

Güney Koreli siyasetçi Lee Cheol-woo, ülkesinin istihbarat servisinden brifing aldığını belirterek patlamanın muhtemelen hidrojen patlamasının gerisinde kaldığını kaydetti.

Kuzey Kore’nin başketi Pyongyang’da görev yapmış olan eski İngiltere Büyükelçisi John Evevard ise, ”patlamanın boyutlarının bir kenti haritadan silebilecek büyüklükte ve derin kaygı verici olduğunu” vurguladı.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, “İlk incelemeler, Kuzey Kore’nin başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığı iddialarıyla örtüşmüyor. Son 24 saat içinde, ABD hükümetinin Kuzey Kore’nin teknik ve askesi kapasitesi hakkındaki değerlendirmelerini değiştirecek bir şey olmadı” diye konuşmuştu.

HİDROJEN BOMBASI NEDİR?

Füzyon reaksiyonu esasına dayalı hidrojen bombasının patlama gücü, atom bombasından daha kuvvetli. Hidrojen bombası, hidrojen izotopları arasındaki nükleer füzyon tepkimesinin oluşturduğu enerjinin, denetimsiz biçimde patlayarak açığa çıkmasıyla oluşan bir silah. ‘Termonükleer silah’ olarak da bilinen hidrojen bombası, daha az radyoaktif serpinti yaydığı için ‘temiz bomba’ olarak da biliniyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.