Uluslararası Af Örgütü: Erdoğan eleştirel sesleri silindir gibi eziyor

Uluslararası Af Örgütü: Erdoğan eleştirel sesleri silindir gibi eziyor

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) , Zaman gazetesine kayyım atanmasıyla ilgili sert açıklamada bulundu. Açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirel seslere saldırarak, temel hakların üzerinden silindir gibi geçtiği” ifade edildi.

Kuruluş internet sitesinden yaptığı açıklamada “Zaman gazetesine mahkeme tarafından kayyım atanarak el konulması, Türkiye yetkililerinin muhalif medyaya karşı devam ettirdiği kıyımın rahatsız edici en son perdesi” denildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti, eleştirel seslere saldırarak ve onları dizginlemek isteyerek temel hakların üzerinden silindir gibi geçiyor” dedi.

Gardner sözlerini şöyle sürdürdü: “Özgür ve bağımsız bir medya, hukukun üstünlüğü ve bağımsız yargı ile birlikte, Türkiye’de herkesin uluslararası hukukta garantiye alınmış haklarının temel taşıdır.”

Açıklamada “Henüz geçen hafta, silahlı çatışmaların şehirlerin tamamını mahvettiği ve süresiz sokağa çıkma yasaklarının gerçekleştiği Türkiye’nin güneydoğusundaki durumla ilgili, farklı bir açıdan yayın yapan tek ulusal haber kanalı olan televizyon kanalı İMC TV susturularak yayından kaldırıldı.

Geçen ekim ayında, mahkeme tarafından atanan kayyımlar Koza İpek grubuna bağlı medya organlarına el koymuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Cumhuriyet’in gazetecileri Can Dündar ve Erdem Gül’ün salıverilmesine hükmeden Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımayı reddetti. İki gazeteci Ekim 2015’ten beri tutukluydu ve terör örgütüne destek vermek, casusluk ve gizli belgeleri yayımlamak suçlamalarıyla yargılanmayı bekliyordu.

Uluslararası Af Örgütü, geçen hafta yayımladığı Dünya’daki İnsan Hakları Durumu Yıllık Raporu’nda, Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik rahatsız edici saldırı örneklerini belgelemişti.” ifadelerine yer verildi.

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*