İspanyol Prenses ‘yolsuzluktan’ yargıç önüne çıkacak

İspanyol Prenses ‘yolsuzluktan’ yargıç önüne çıkacak

İspanyol Prenses Cristina, bugün sahtecilik suçlamasıyla yargıç karşısına çıkacak. Ülkede bir kraliyet ailesi üyesi ilk kez yargılanıyor.

Prenses Cristina, eşi ve diğer 16 sanığın zimmete para geçirmesinde suç ortaklığıyla suçlanıyor. Tüm sanıklar suçlamaları reddediyor. 50 yaşındaki Prenses Cristina üç yargıçtan oluşan mahkeme tarafından suçlu bunulursa 8 yıl hapis cezası alacak.

Habere göre, Majorca’da görülen dava kraliyet ailesi için bir utanç olarak görülüyor. Kral 4. Felipe’nin kızkardeşi Prenses Cristina, monarşinin yeniden kurulduğu 1970’lerden bu yana adli suçlama yöneltilen ilk kraliyet ailesi üyesi olacak.

Prenses Cristina, eşi Inaki Urdangarin ile birlikte vergi usülsüzlüğüyle suçlanıyor. Urdangarin’in sözde kar amacı gütmeyen Noos Enstitüsü’ne verilen kamu bütçesinin 5,6 milyon euro olduğu hesaplandı. Prenses Cristina Enstitü’nün yönetim kurul üyelerinden biriydi ve Urdangarin ile birlikte Aizoon adlı bir emlak şirketine ortaktı. Savcılar şirketin zimmete geçirilen paranın aklanmasında kullanıldığını iddia ediyor.

Dava, Baler Adaları yetkilileri arasındaki yolsuzlukları araştıran bir yargıç tarafından açılmıştı. Kral Felipe geçen yıl kızkardeşinin Palma Düşesi unvanını iptal etmişti, ancak Prenses taç giymede hala altıncı sırada.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.