Göteborg’da, ‘Bırakın Türkiye’deki Hasta Mahpuslar Yaşasın’ resim sergisi

Göteborg’da, ‘Bırakın Türkiye’deki Hasta Mahpuslar Yaşasın’ resim sergisi

Uluslararası Af Örgütü–Amnesty, Türkiye’deki hasta mahpuslara dikkat çekmek için İsveç’in Göteborg şehrinde bir resim sergisi düzenledi. Dünya genelinde 10 milyondan fazla üyesi olan sivil toplum örgütünün resim sergisinde, ayrıca cezaevlerinde tedavilerine izin verilmediği için hayatlarını kaybetmiş olanlara dair bir de saygı köşesi yer aldı.

Bu köşede hayatını kaybetmiş hakim Mustafa Erdoğan, iş insanı Medeni Arifoğlu ve İngilizce öğretmeni Halime Gülsu’nun resimleri vardı. İki saat kadar süren programda Türk ve yabancı ziyaretçiler yanı sıra İsveçli katılımcılar da yoğun ilgi gösterdi.

Af Örgütü lokalinde 13 Aralık Pazar günü açılan sergide ihraç hakim Ramazan Faruk Güzel’in 30 kadar resim çalışması da bulunuyor. Her tabloda, bir hasta mahpusa dair çizim yanında onun durumunu Türkçe ve İsveççe olarak anlatan bir açıklama yer aldı.

AYŞE ÖZDOĞAN’IN HİKAYESİ İSVEÇLİLERİ ETKİLEDİ

Sonrasında dörderli gruplara ayrılan katılımcılar, düzenlenen workshop’da hikayesinden en çok etkilendikleri bir hasta mahpus hakkında değerlendirmelerde bulundu. Mats isimli İsveçli, “Ben en çok Ayşe Özdoğan ve Yusuf Bekmezci’nin yaşadıklarından etkilendim. Yaşadıkları şeyler inanılır gibi değil, gerçekten yaşanmış mı bunlar?!” ifadelerini kullandı.

‘BABAMIN İLACI 3 AY BOYUNCA VERİLMEDİ’

Workshop çalışması sonrasında kürsüye, halen Türkiye’deki cezaevlerinde tutulan mahpuslardan İsmet Özçelik’in kızı Rana Özçelik geldi. Önce İsveççe sonra da Türkçe olarak ailece yaşadıklarını paylaşan Özçelik, BM koruması altında olmasına rağmen MİT tarafından Malezya’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirilmiş olan babası eğitimci İsmet Özçelik’in yaşadıklarını aktardı: “Babam kalp krizi geçirdi, yeterince ilgilenmediler. Böyle durumda birisi olarak koronaya yakalandı. 2-3 ay ilaçlarını vermediler. Ne zaman arasam cezaevini, yetkililer beni tersledi. Babam da 6 kez dilekçe vermesine rağmen hiçbirisine cevap verilmedi. Onca ısrarı sonrasında bir hastaneye götürmüşler ama tekrar koronaya yakalanmış… Şu an son durumu hakkında net bir bilgiye sahip değiliz.”

Sergide, ihraç hakim Ramazan Güzel’e ait çok sayıda eser de sergilendi.

İHRAÇ HAKİM GÜZEL: SOYKIRIM UYGULAMALARI YAŞANIYOR

Sergi ve program sonrası kürsüye gelen ihraç hakim Ramazan Faruk Güzel, Türkiye’deki cezaevlerinde 604’ü ağır 1.605 hasta tutuklu olduğunu hatırlattı. Güzel, “Bu hastalar cezaevinde tedaviye ulaşmada güçlük çekiyorlar. Onlarcası hayatını kaybetmişti, sağ kalanlar ise ölümün pençesinde! Bazıları, o içeridekilerin ‘çok ağır suçlular oldukları için ısrarla içeride tutulmakta olduklarını’ düşünebilir. Bir başkası da, ‘Türk yasaları böyle gerektirdiği için o hastaların içeride ısrarla tutulduklarını’ zannedebilir. Bunun böyle olmadığını resimlerimizle ve izahlarımızla ortaya koymaya çalıştık… Bütün bu ulusal ve uluslararası yasalara, sözleşmelere rağmen Türkiye’de hasta mahpuslar ısrarla içeride tutulmakta. Yoğun pandemiye rağmen -siyasi gayelerle- kesinlikle bu ihlallerden vaz geçilmemiştir!.. Yapılanlar, insanlığa karşı suçlar ve hatta soykırım boyutlarına varmıştır. Bu sergimizde de bu ihlalleri örnekleri ile gözler önüne sermiş olduk. Şimdi diyoruz ki, geliniz Türkiye’de cezaevlerindeki bu hastaların, yaşlıların, engellilerin ve de çocuklu kadınların sesi olalım. Ve güçlü bir şekilde diyelim ki: Bırakın, yaşasınlar!” ifadelerini kullandı.