BM’den Sincan Uygur Özerk Bölgesi raporu: Çin’e yönelik eleştiriler ve suçlamalar neler, Pekin’in yanıtı ne oldu?

BM’den Sincan Uygur Özerk Bölgesi raporu: Çin’e yönelik eleştiriler ve suçlamalar neler, Pekin’in yanıtı ne oldu?

Birleşmiş Milletler (BM) son raporunda Çin’i, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklara karşı “ciddi insan hakkı ihlallerinde” bulunmakla suçladı. Çin ise rapordaki iddiaları “saçmalık” olarak nitelendirerek reddetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin raporu, Uygur Türkleri ve diğer azınlıkların karşılaştığı insan hakkı ihlali iddialarını ele alıyor.

Raporu hazırlayan araştırmacılar, “insanlığa karşı suç” düzeyine varabilecek işkence vakaları için güvenilir kanıtlar bulunduğunu belirtiyor.

Raporda Çin, ulusal güvenlik yasalarının belirsiz biçimde uygulanması yoluyla, azınlık haklarının bastırılması ve “keyfi tutuklama sistemi” kurmakla suçlanıyor.

BM raporunda, Sincan bölgesindeki cezaevlerinde insanlık dışı yöntemlerin uygulandığı, cinsiyete dayalı şiddete ilişkin bulgular olduğu kaydediliyor.

Zorla tıbbi müdahale ile ayrımcı bir aile planlamasının ve doğum kontrol politikalarının uygulandığı da rapora yansıyan bulgulardan.

BM, Çin’i “keyfi olarak özgürlüğünden alıkonulan herkesi serbest bırakmak üzere” derhal adım atmaya çağırıyor.

Çin: BM ve Batılı ülkeler tarafından planlanan bir saçmalık’

Çin ise raporu “BM ve Batılı ülkeler tarafından planlanan bir saçmalık” olatrak nitelendirerek reddetti.

Çin’in Cenevre temsilciliği tarafından yayımlanan açıklamada bulguların suçluluk varsayımına dayandığını ve BM’nin yanlış bilgi kullandığı belirtildi. 

Dünya Uygur Kongresi raporu ise memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Grup, hızlı bir uluslararası tepki verilmesini talep etti ve raporun “taşları yerinden oynatabileceğini” de ekledi.

uygur yoğunluk haritasıFotoğraf altı yazısı,