BM’de Rusya ile Türkiye arasında İdlib tartışması

BM’de Rusya ile Türkiye arasında İdlib tartışması

Reuters’ın aktardığına göre Rusya ve Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda (BMGK) İdlib’deki saldırılar hakkında çelişen açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzia, Türk askerinin koordinatlarını Rusya’yla paylaştığını, Rusya’nın da bu bilgiyi sahada tarafların karşı karşıya gelmemesi için Suriye ile paylaştığını belirtti. Rus Büyükelçi, Türk askerlerinin öldüğü bölgede Rusya’nın hava desteği sunmadığını söyledi. Nebezia daha sonra paylaşılan koordinatların Türk askerlerinin vurulduğu yeri içermediğini ileri sürdü.

T24‘ün aktardığına göre Nebenzia, “Olayın ardından Rus tarafı çatışmaları durdurmak ve ölü ile yaralıların güvenli bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için birçok önlem aldı” dedi.

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ise bu açıklamalara karşı çıkarak, radar izlerinin Suriye ve Rus uçaklarının beraber kol uçuşu yaptığını gösterdiğini ifade etti.

Sinirlioğlu, Türk askerlerinin bölgede yalnız olduğunu ve varılacak mantıklı sonucun askerlerin bilinçli olarak hedef alındığı olduğunu ifade etti. Sinirlioğlu, Türkiye’nin savaş istemediğini, ancak güvenliğinin tehdit edildiğini hissederse güç kullanmaktan kaçınmayacağını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeybatısında 33 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırının ülkede yaklaşık 9 yıldır devam eden iç savaşın “en endişe veren anlarından biri” olduğunu ifade etti.