Almanya, savunma harcamaları için 100 milyar euroluk ‘özel fon’ kuruyor

Almanya, savunma harcamaları için 100 milyar euroluk ‘özel fon’ kuruyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle savunma harcamalarını büyük ölçüde artırma kararı aldığını söyledi.

Scholz, Federal Meclis’te düzenlenen özel oturumda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından savunma harcamalarını artırma kararı aldıklarını belirterek, “Savunma harcamaları için 100 milyar euroluk özel bir fon kuruyoruz. Fonları gerekli yatırımlar ve silahlanma projeleri için kullanacağız.” dedi.

Alman Şansölye bundan böyle her yıl gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde ikisinden fazlasını savunmaya yatıracaklarını kaydetti.

Alınan önlemlerin özgürlük ve demokrasinin korunması için olduğunu ifade eden Scholz, “Ülkemizin güvenliğine önemli ölçüde daha fazla yatırım yapmamız gerekecek. Bu büyük bir milli çaba.” diye konuştu.

Almanya daha önce savunma harcamalarını yükseltmediği için Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO müttefikleri tarafından sık sık eleştiriliyordu.

‘Dünya artık önceki dünyayla aynı değil’

Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını sert şekilde kınayarak “Dünya artık önceki dünyayla aynı değil” değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Scholz, Putin’in bu saldırıyla demokratik ve bağımsız bir ülkeyi dünya haritasından silmek isteğini belirterek “Putin kendisini uluslararası toplumda ofsayta düşürüyor.” dedi.

Buradaki sorunun “gücün yasaları ihlal edip etmeyeceği” ve “Putin’in saatleri büyük güçlerin dönemi olan 19. yüzyıla geri çevirip çeviremeyeceği” olduğunu anlatan Scholz, “Putin gibi savaş çığırtkanlığı yapanlara sınırlar koyabilme gücünü toparlayabilir miyiz?” ifadesini kullandı.