ABD ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında anlaşma

ABD ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında anlaşma

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, arasında bugün ilk defa askeri bir protokol imzalandı.

Başkent Erbil’e gelen ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Elissa Slotkin ve beraberindeki heyet bugün başkente bağlı Selahaddin ilçesindeki Başkanlık Ofisi’nde Barzani tarafından kabul edildi. Toplantıya Savunma Bakanı Kerim Sincari ve bazı peşmerge komutanları da katıldı.

Toplantıda ilk kez iki taraf arasında askeri işbirliği protokolü imzalandı. Anlaşmaya Başkan Mesud Barzani’nin huzurunda, Elissa Slotkin ile Bakan Kerim Sincari imza attı.

İddiaya göre; Erbil ile Washington arasında varılan protokolün siyasi ayağı da bulunuyor.

IŞİD’e karşı savaş bitene dek uygulanması beklenen protokole göre, ABD, peşmerge güçlerine askeri ve maddi destek verecek.

ABD’DEN BARZANİ’YE TELEFON

Başkan Mesud Barzani, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile dün akşam telefon görüşmesi yaptı. IŞİD’le savaş, peşmerge güçleri, koalisyon güçleriyle Irak Ordusu’nun işbirliğinin konuşulduğu görüşmede Ashton Carter, ülkesinin peşmerge güçlerine desteğinin devam edeceğini söyledi. Irak’a dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Ashton Carter, Washington’ın Musul Operasyonu için 560 ilave asker göndereceğini belirtmişti.

MUSUL OPERASYONU FAKTÖRÜ

Peşmerge güçlerinin Musul’u Kurtarma Operasyonu’nda destek gücü olarak katılması bekleniyor. Bağdat’ta temaslarda bulunan Ashton Carter, Irak Hükümeti ve askeri yetkililerle Musul operasyonu görüşmeye başladıklarını dile getirerek, “Musul’un kuşatılıp geri alınmasını görüşüyoruz. Elbette bu bir süreç alacak. Sonrasında ise yeniden yapılanma ve inşa süreci olacak” demişti.

Ashton Carter ayrıca IŞİD’den geri alınan stratejik öneme sahip Geyara Hava Üssü’nün koalisyona bağlı birlikler ve ABD tarafından kullanılacağını da belirtmişti.

Irak Ordusu, Musul’un yaklaşık 60 kilometre güneyinde bulunan üssü, ABD’nin hava desteğiyle Cumartesi günü IŞİD’den geri almıştı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.