ABD, Kiev Büyükelçiliği personelinin ailelerine Ukrayna’yı terk etme emri verdi

ABD, Kiev Büyükelçiliği personelinin ailelerine Ukrayna’yı terk etme emri verdi

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada olası bir Rus askerî harekâtı tehlikesi sebebiyle Kiev’de görev yapan ABD’li diplomatların ailelerinin Ukrayna’dan ayrılmaları emredilirken, ülkedeki tüm ABD vatandaşların ise  ülkeyi terk etmeleri istendi.  

ABD Dışişleri pazar günü yaptıkları açıklamada vatandaşlarına “artan Rus askerî harekâtı tehditleri” ve COVID-19 salgını nedeniyle Ukrayna’ya seyahat etmemelerini tavsiye etti. Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden Rusya’nın Ukrayna’ya karşı önemli bir askerî harekât planladığına dair duyumların olduğunu açıklarken, Kiev Büyükelçiliği personelinin ailelerinin Ukrayna’yı terk etmesi istendi. Bunun yanı sıra ciddi derecede önemli olmayan bazı büyükelçilik personelinin de harcamaları devlete ait olmak üzere Ukrayna’yı terk edebileceği duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden yayınlanan seyahat tavsiyesinde, “Özellikle Ukrayna’nın sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya’nın kontrolündeki doğu Ukrayna’da güvenlik koşulları önceden tahmin edilemez durumda ve aniden kötüleşebilir” dendi. ABD’nin Kiev Büyükelçiliği ise, “Rusya’nın her an askeri müdahalede bulunabileceği ve ABD hükümetinin böyle bir beklenmedik durumda Amerikan vatandaşlarını tahliye etme konumunda olmayacağı, bu nedenle şu anda Ukrayna’da bulunan ABD vatandaşlarının buna göre plan yapması gerektiğini” duyurdu. AP kaynakları, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin büyükelçiliğin açık kalacağını, duyurunun tahliye anlamına gelmediğini, alınan kararın Ukrayna’ya verilen desteğin azalacağı anlamına gelmediğini ve bir süredir üzerinde düşünüldüğünü söylediklerini aktardı.  

Rusya Suçlamaları Reddediyor 

İngiliz Dışişleri Bakanlığı cumartesi günü Rusya’nın Ukrayna hükümetini Moskova yanlısı bir yönetimle değiştirmeye çalıştığını iddia etmiş, Moskova ise iddiaları reddetmişti. İngiltere, Rusya tarafından yanlış iddialarla bilgi kirliliğine sebep olmakla suçlanıyor. İngiltere, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizde gerginliği artırmaya ve Rusya’yı kışkırtmaya yönelik  politikaları ile dikkat çekerken, Almanya ise gerginliğin azaltılması için mücadele ediyor. Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, cumartesi günü verdiği bir röportajda tansiyonun düşürülmesi için çağrıda bulunmuş, Almanya’nın Ukrayna’ya silah tedarik etmeyeceğini açıklamıştı.