ÇOCUK PSİKOLOJİSİ – Çocuklarımıza dini ve milli özel günlerin önemini kavratmak için ne yapmalıyız?

SORU: Çocuklarımıza dini ve milli özel günlerin önemini kavratmak için ne yapmalıyız? Yurt dışında yaşayanlara ne tavsiye edersiniz?

CEVAP: Her millet için  tarihi dönüm noktaları “Milli Bayram”, “Milli Gün” olarak kutlanır ki, çocuklarda millet, birlik olma, beraberlik kavramları yerleşsin.  Her insan bir milletin parçası olduğu gibi, aynı zamanda bir inanışın da parçasıdır. Aileler, çocuklarını inandıkları dine doğru yönlendirmeye çalışırlar çünkü çocuklarının bu dünyada da, öldükten sonra da mutlu olmasını isterler. Çoğunluğu müslüman olan TC vatandaşı olarak dini farklı olan bir ülkede milli ve dini günlere aile olarak özel ehemmiyet vermeliyiz ki, çocuklarımızı kaybetmeyelim.

Kadir gecesi, dinimize göre bin aydan daha hayırlı olan bir gece. Bu geceyi çocuklarımıza anlatmak ise aile olarak bize düşüyor. Kadir gecesini sadece kendi başımıza Kur’an-ı Kerim’i okuyup, namaz kılarak değil de çocuklarımızı da gecemize dahil ederek geçirmeliyiz. Okulların kapalı olduğu bu dönemde, çocuklarımızın ödev, erken uyuma gibi günlük rutinlerinin de olmadığını göz önüne alırsak bu geceyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Öncelikle bugün gün içinde ara ara bu geceden çocuklarımıza bahsetmeliyiz. Bu gece için ‘Rabbimize şükürler olsun’ gibi ifadelerle sevincimizi belli etmeliyiz. Çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’in bu gece inmeye başladığını tekrar hatırlatmalıyız. Ramazanda Kur’an okumanın ne kadar sevap olduğunu, özellikle bu gece okumanın faziletlerinden bahsetmeliyiz. Daha sonra çocuklarımızla birlikte Kur-an okuyabiliriz, eğer çocuğumuz Kuran-ı Kerim’i yeni öğreniyorsa onunla çalışabiliriz. Onlara tekrar peygamber sevgisini, Allah sevgisini hatırlatmalı ve dinimizin güzelliklerinden mutlaka bahsetmeliyiz. Güzel bir iftar yemeğinden sonra, ailecek cemaatle akşam namazı kılınabilir. Etrafımızda bir cami varsa ve henüz teravihi cemaatle kılmamışsak bu gece çocuklarımızı da alarak camiye gidebiliriz.  Böylece hem millet hem ümmet kavramını aynı anda yerlestirebiliriz. Eğer cami olmayan bir eyaletdeysek, aynı akşam namazında yaptığımız gibi çocuklarımızla cemaat olarak teravihi kılabiliriz. Ardından ailecek sırayla sesli bir şekilde dua edebiliriz ve böylelikle hem çocuğumuzun kendisininden büyük bir güçten neler istediğini öğreniriz, hem de çocuğumuza ettiğimiz dua ile örnek olabiliriz. Çocuklarımızla tesbih çekme yarışması yapabiliriz ve elbette 1-2 sayı farkla çocuklarımızın bizleri geçmesine izin vermeliyiz. Eğer birden fazla çocuk varsa evde onlar arasında büyük-küçük ayrımı yapmadan kaç tane tesbih cektilerse sonucu değiştirmeden tebrik etmelisiniz. Tebrik etmek maddi bir hediye ile değil, sevinç, sarılma, öperek ve kazandığı sevaplardan bahsederek olmalıdır. Bunların yanı sıra çocuklarımıza hediye olarak güzel hikaye şeklinde bir dini kitap veya çizgi film de hediye edebiliriz  Böylece gecenin ilerleyen saatlerinde televizyonla değil hediye ettiğimiz dini içerikli bir şeyle vakit geçirsmeleini sağlarız. Çocuklarımızı spor yapsınlar, gitar-piyano çalsınlar diye gün içinde o etkinlikten bu etkinliğe koşturturken onların ruhsal ihtiyaçlarını ihmal edebiliyoruz. Bu yüzden özel günleri onlarla çok iyi şekilde geçirmeli, onlara eğlenceli, sıcak, ibadet dolu bir ortam hazırlamalıyız. Anne ve baba olarak çocuklarımızla geçireceğimiz bir Kadir gecesi, tek başımıza bir yere kapanarak geçireceğimiz bir geceden daha hayırlı olabilir. Çocuklarımızla güzel bir Kadir gecesi geçirdiğimizde ve en önemlisi Kadir gecesine anne ve baba olarak ne kadar önem verdiğimizi göstererek onlara dini günlerin önemini çok iyi şekilde anlatmış oluruz.

Unutulmamalıdır ki, çocuklar anne-babanın ne söylediğinden daha çok ne yaptığıyla ilgilenir. Kadir Gecemiz mübarek olsun.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.