BM, Davos’taki liderlerden mülteci öğrenciler için yardım istedi

BM, Davos’taki liderlerden mülteci öğrenciler için yardım istedi

Birleşmiş Milletleri’nin (BM) Küresel Egitim Özel Temsilcisi ve İngiltere eski başbakanı Gordon Brown, Davos’ta bir araya gelen dünya liderlerine mülteci öğrencilerin eğitimi için yardım talebinde bulundu.

BM’den yapılan yazılı açıklamada, Brown’un liderlerden mültecilerin eğitimi için 750 milyon dolar yardım talep ettiği belirtildi.

Mülteci öğrencilerin Lübnan, Türkiye ve Ürdün’de dağınık bir şekilde bulunduğunu belirten özel temsilci, eğitim için şuana kadar 500 milyon dolar yardım toplandığını ifade etti. 1945’ten sonraki en büyük insani krizle karşı karşıya olunduğunu aktaran Brown, Suriye’de 12 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve bunların 4 milyonun mülteci durumunda olduğunu açıkladı.

Şuanda 2 milyon öğrencinin mülteci olduğunu ve bunun ilerleyen günlerde 2,5 milyon’a yükseleceğini ifade eden eski başbakan Brown, “Çocukların okuması için 750 milyon dolara ihtiyaç var. Bununla ilgili herhangi bir adım atılmadığı takdirde genç Suriyeliler, kayıp jenerasyon olarak kayıtlara geçecek” dedi.

Brown,Türkiye, Lübnan ve ,Ürdün’de öğrencilerin eğitim alabilmesi için günde 3 vardiya şeklinde eğitim vermek zorunda kalındığına dikkat çekti.

UNICEF ile birlikte çalışan Türkiye’nin okul kapasitesine çıkartarak 200 bin -450 bin öğrenciye eğitim verilmesinin planlandığı belirtildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.