California’da senato seçimleri kızışıyor

California’da senato seçimleri kızışıyor

ABD’de seçim çalışmaları devam ediyor. Bir yandan Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmak için bütün imkanlarını kullanan Donald Trump çalışmalara devam ederken diğer taraftanda da Demokrat Partili’ler de oy oranlarını yükseltmek için seçmene ulaşıyor.

Demokrat Parti’nin kalesi olarak görülen California’dan senato seçimlerine giren Barbara Lee, Adam Schiff ve Katie Porter, platformlarının göçmen karşıtı duygular, redlining bağlamında konut krizi ve bir sivil haklar meselesi olarak sağlık hizmetleri dahil olmak üzere nefrete karşı en savunmasız Kaliforniyalıları nasıl desteklediğini anlattı.

Ethnic Media Service (EMS) ve California Black Media tarafından 8 Şubat Perşembe günü düzenlenen gazetecileri bilgilendirme toplantısında konuşan Barbara Lee, Kaliforniyalıların karşılaştığı zorlukların birçoğunun kendi deneyimlerinin bir parçası olduğunu söyledi. Lee, 1998 yılından bu yana Oakland’ı ve Alameda County’nin kuzeyinin büyük bölümünü temsil ediyor.

‘BENDE DEVLET YARDIMI ALDIM, İNSANLARIN SORUNLARI BİLİYORUM’

“Uzun bir süre kamu yardımı, gıda yardımı ve Medi-Cal (sağlık) aldım, bekar bir anne olarak iki küçük erkek çocuk yetiştirdim, eskiden aile içi şiddet mağduruydum… Bir toplum ruh sağlığı merkezi kurdum ve 11 yıl boyunca binlerce çalışanı olan bir işletme sahibiydim” diyen Lee, “İnsanları yoksulluktan orta sınıfa yükseltmeye, orta sınıfı büyütmeye, işletmeler yaratmaya ve ruh sağlığı krizini ele almaya yardımcı olmak için ne gerektiğini bildiğim için Senato’ya aday olduğunu” sözlerine ekledi.

California’nın 12. Bölge Temsilcisi Barbara Lee, tek ödemeli sağlık hizmetlerine verdiği desteği ve senatoya seçilmesi halinde sağlık hizmetlerine erişimi nasıl genişletmeyi planladığını anlatıyor.
Lee, Kongre’de yasa koyucu olarak edindiği deneyimle ilgili olarak “Ben bir savaşçıyım ve yerimde dururum” diyor. Örneğin George W. Bush Başkan olduğunda, “sonsuza kadar savaşlar” için zemin hazırlayan açık çek yetkisine karşı tek başına oy kullandı.

Ayrıca, Affordable Care Act müzakereleri yoluyla Kaliforniya’da tek ödemeli sağlık hizmetleri için bir çerçeve oluşturma çabasına ve 25 milyon hayat kurtaran Global Fund aracılığıyla AIDS salgınına müdahale edilmesine öncülük etti.

Lee, göçmenler de dahil olmak üzere herkes için Medicare’i desteklediğini; özgür ve açık bir ABD basını sağlayan herhangi bir yasaya oy vereceğini; aşırı zenginliği vergilendirmek için OLIGARCH Yasasını savunduğunu ve Biden yönetiminin savaş sırasında Ukrayna’ya verdiği desteği desteklediğini söyledi.

Ayrıca Lee, yarışan tek beyaz olmayan kişi olarak, iklim adaleti yoluyla orantısız bir şekilde savunmasız beyaz olmayan toplulukları koruma ihtiyacını vurguladı. Lee ayrıca, geçen hafta GOP tarafından engellenen sınır anlaşması gibi göçmenlik yasa tasarılarını zorlayan yasa koyucular arasında hem sınır eyaleti hem de siyah ve kahverengi temsiliyetine duyulan ihtiyacı vurguladı.

2001’den bu yana Los Angeles County’nin çeşitli bölgelerini temsil eden Senatör Adam Schiff, Lee’nin sınır anlaşmasına yönelik eleştirilerine katılarak dış yardımın “asla bir sınır hükmüyle birleştirilmemesi gerektiğini, çünkü bunun Başkan’ın yardım finansmanı konusunda ilgisiz iç politikalarla zorlanabileceği anlamına geldiğini” ekledi… Vatandaşlığa giden bir yol ve DACA alıcıları ve Geçici Koruma Statüsü sahipleri için rahatlama içeren kapsamlı bir göç yaklaşımını destekliyorum.”

Medicaid kullanan Amerikalılar için evrensel temel gelir pilot projesine verdiği destekten de bahseden Schiff, “Kongre’ye adayım çünkü ekonominin herkes için çalışmasını sağlamak, demokrasimizi ve gezegenimizi korumak için mücadele etmek istiyorum” dedi.

Tecrübeli siyasetçi chiff, CA’nın Herkes için Medicare’e verdiği destekten ve çocuk bakımı vergi kredisini artırma çabalarına dikkat çekiyor.
Schiff’in bu alandaki diğer çabaları arasında basın özgürlüğü konusunda iki partili ve iki meclisli bir Kongre grubu oluşturmak; atık kaçakçılığı yapan petrol şirketlerini federal olarak kovuşturmak; Herkes için Medicare’i desteklemek ve ırksal açıdan eşitlikçi sağlık hizmetlerini bir vatandaşlık hakkı haline getirmek için yasa çıkarmak; beyaz olmayan topluluklara karşı çevrimiçi nefretle mücadele etmek; NRA’nın sorumluluktan muafiyetini kaldıran bir tasarıyı ilerletmek ve yoksul çocukları olan ailelerin %40’ını yoksulluktan kurtaran Çocuk Vergi Kredisini iki katından fazla artırmak için mücadele etmek yer alıyor.

Schiff, başkanı olduğu Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’niden aldığı istihbarat raporlarında da bir çeşitlendirmeler yaptığına dikkat çekti.

‘İLK HEDEFİM OYLAMA ENGELENİ ORTADAN KALDIRMAK’

“Çeşitlilik sadece ahlaki ve etik bir zorunluluk değil, aynı zamanda ülkeyi güvende tutmak için de iyi bir şeydir. Çalışanlarınız dünyanın geri kalanına benzemiyorsa, dünya çapında kapsamlı ve çeşitli bir istihbarata sahip olamazsınız,” diye açıkladı. “Atamalarda söz sahibi olma şansım olursa, beyaz olmayan insanları sorumluluk pozisyonlarına yükselteceğim ve işgücümüzün Amerika’yı yansıttığından emin olacağım.”

Schiff sözlerini şöyle sürdürdü: “Karşı karşıya olduğumuz en ciddi tehditlerden biri, özellikle beyaz olmayan insanların haklarından mahrum bırakılmasına yönelik on yıllardır süren bu çaba olduğundan, ABD Senatosu’ndaki ilk önceliğim oylama engelini ortadan kaldırmak ve oy kullanma haklarını kabul etmek olacak.”

‘Katie Porter’a göre CA’nın en büyük zorluğu konut maliyetleri’
2019’dan bu yana Orange County’nin çeşitli bölgelerini temsil eden Katie Porter (CA D-47), özellikle Kaliforniya’nın karşılaştığı en büyük zorluğun konut maliyeti olduğunu söyledi: “Federal hükümetin uygun fiyatlı ev sahipliğine yatırım yapmasını ve ırkçı redlining politikalarının zararlarını gidermesini sağlamaya hazırım. Herkes için Konut planım Washington’u Kaliforniyalı ailelerin bir numaralı giderine odaklayacak, böylece her Kaliforniyalı güvenli, iklime dayanıklı konutlara sahip olabilecek.”

“Kongre’nin en önemli işlevlerinden biri gözetimdir,” diye devam ederek neden aday olduğunu açıkladı. “Bu sadece konuşma yapmakla ilgili değil, güçlü insanların gerçeği kabul etmesini sağlamakla ilgili.”

Bu çerçevede Porter, Trump’ın CDC Direktörüne sigorta ya da göçmenlik durumuna bakılmaksızın tüm Amerikalılar için COVID testini ücretsiz hale getirmesini; Tim Sloan’ın “Amerikalıları aldatmaya yönelik süregelen istekliliği” ile yüzleşerek Wells Fargo CEO’luğundan istifa etmesini ve Bank of America’nın asgari ücretini saatte 20 dolara çıkarmasını sağladı.

Temsilci Katie Porter, D-CA, 47. Bölge, gözetim yoluyla iktidardakileri sorumlu tutma konusundaki sicilini tartışıyor.
Bu gözetim, vergi mükelleflerine iklimle ilgili felaketlerde yaklaşık 145 milyar dolara mal olan iklim değişikliğine kadar uzanıyor.

Porter, Temsilciler Meclisi Doğal Kaynaklar Komitesi’ndeki çalışmaları ve kamu arazilerini sondajlayan ve kiralayanların ücretlerini artıran yasaları başarılı bir şekilde zorlayarak kirletenleri sorumlu tuttuğunu söyledi ve “sadece iklim değişikliğini değil, aynı zamanda fosil yakıt endüstrisinin bir sonucu olarak sahip olduğumuz sağlık eşitsizliklerini de ele almalıyız … Belgesiz göçmenler için de Herkes için Medicare’in büyük bir destekçisiyim” dedi.

Son sınır görüşmeleri hakkında ise şunları söyledi: “Tasarı yasal, düzenli ve insani bir göçmenlik sistemine yönelik gerçek ihtiyaçlarımızı ele almadı… Göçmenler bu ülke için inanılmaz bir güç kaynağıdır. Özellikle DACA ve TPS alıcıları için sığınma korumaları ve vatandaşlık yolları aracılığıyla onların değerini tanıyan bir göç sistemimiz olmazsa ihtiyacımız olan ekonomiye sahip olamayız” dedi.

“Porter sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben hiçbir zaman satılık olmadım. “Bu yarışta hiçbir zaman kurumsal PAC veya federal lobici parası almayan tek seçilmiş yetkiliyim, çünkü bu kararları yozlaştırıyor.” Porter, “Washington’daki yolsuzlukla mücadele etmek ve genç seçmenlere uzun zamandır hak ettikleri şeyi, yani hükümetimize olan güveni vermek için” Senato’da oylamanın kaldırılması, oy kullanma haklarının genişletilmesi ve Kongre hisse senedi alım satımının yasaklanmasını içeren Shake up planını takip etmeyi hedeflediğini söyledi.