IŞİD, Ezidi Kürtleri diri diri gömdü

IŞİD, Ezidi Kürtleri diri diri gömdü

Irak İnsan Hakları Bakanı Sudani, IŞİD’in Sincar’da en az 500 Ezidi Kürt’ünü öldürdüğünü, bir kısmını da kadın çocuk demeden diri diri gömdüğünü açıkladı. ABD jetleri Kuzey Irak’ta Erbil’e kadar sokulan örgüte nokta atışlarına devam ederken Irak’ı ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Fabius kapsayıcı hükümet çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz hafta Irak’ın kuzeyindeki ilerleyişi hızlandırarak bölgedeki Kürt yönetiminin başkenti Erbil’e kadar ilerleyen radikal selefi IŞİD örgütünün, en az 500 Ezidi Kürt’ünü öldürdüğü açıklandı. Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammed Şia El Sudani, ülkenin kuzeybatısındaki Ezidi yerleşim yeri Sincar’ı ele geçiren IŞİD’in “En az 500 Ezidi’yi öldürdüğüne dair elimizde tartışma götürmez kanıtlar var.” dedi. El Sudani, “Kadınlar ve çocuklar da dahil kurbanların bazıları Sincar ve çevresinde diri diri gömülerek öldürüldü ve toplu mezarlara atıldı.” şeklinde konuştu. IŞİD vahşetini belgeleyen görüntülere sahip olduklarını belirten bakan, 300 kadar kadının da örgüt tarafından kaçırıldığını söyledi.

IŞİD militanlarının Irak’ın kuzeyindeki zulmü her geçen gün daha da netleşirken geçtiğimiz cuma günü ABD’nin insansız hava araçları ve Basra Körfezi’nden kalkan F/A 18 jetleriyle bölgede gerçekleştirdiği nokta operasyonları devam etti. Washington’dan dün erken saatlerde yapılan açıklamada Sincar Dağı’na kaçan Ezidi Kürtlerini hedef alarak “rastgele” ateş eden IŞİD’e ait zırhlı araçların yok edildiği duyuruldu. Ayrıca  Erbil yakınlarındaki IŞİD hedeflerinin de bir kez daha bombalandığı belirtildi. İki gündür devam eden bu saldırıların ardından Kürt yetkililer ise peşmergenin Erbil’e 45 kilometre uzaktaki iki köyü alarak Mahmur bölgesinin etkin kontrolünü  IŞİD’den geri aldığını açıkladı.

İstila ettiği bölgelerden kaçan Irak askerlerinin geride bıraktığı tank, top, havan gibi ağır silahlarla güçlenen IŞİD’in geçen hafta Sincar’a girmesiyle on binlerce Ezidi Sincar Dağı’na saklanmıştı. Amerika, açlıkla ve IŞİD terörüyle burun buruna kalan, sayıları 50 bin ile 150 bin arasında olduğu tahmin edilen mağdurlara önceki akşam havadan üçüncü insani yardım operasyonunu gerçekleştirdi. ABD Savunma Bakanlığı verilerine göre dağdaki Ezidi’lere havadan bırakılan 216 yardım paketiyle toplamda 52 bin 352 hazır yemek, 39 bin 300 litre civarında su, 500 adet güneş enerjisiyle çalışan cep telefonu şarj cihazı Sincar Dağı’na bırakılmış oldu. Washington’un ardından İngiltere ve Fransa da dün Sincar’da mahsur kalan halka insani yardım ulaştırdıklarını açıkladı.

‘GENİŞ BİRLİK HÜKÜMETİ KURUN’

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise önemli bir kısmı IŞİD işgali altında bulunan Irak’ı dün insani yardımları hızlandırmak kapsamında ziyaret etti. Başkent Bağdat’a giden Fabius, yaptığı basın toplantısında ülkedeki yetkilileri “Bütün Iraklıların kendilerini temsil edilmiş hissedeceği geniş birlik hükümetini kurmaya” çağırdı. Fransız Bakan böylece Irak’ın “terörizmle hep birlikte mücadele verebileceğini” belirtti. ABD Başkanı Barack Obama da önceki gün yaptığı açıklamalarında Irak’ta “kapsayıcı hükümet” kurulması gerekliliğini vurgulamıştı.

Irak’ın Şii Başbakanı Nuri el Maliki, Batılı devletler tarafından ülkenin liderliğini yaptığı on yıl boyunca Sunnileri dışlayıcı politikalar uygulayarak IŞİD’in taraftar toplayabileceği bir toplumsal ortam inşa etmekle eleştiriliyordu. Nisan ayında üçüncü kez genel seçimleri kazanan Maliki’yi Irak’ın en önemli Şii lideri Ayetullah Ali Sistani de mezhepsel ayrımcılık yapması sebebiyle üstü kapalı tenkit edenler arasında yer alıyor. Irak’ta henüz yeni hükümet kurulamadığı için Maliki, geçici başbakanlığına devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*