Suriye’de 43 barışgücü askeri rehin alındı

Suriye’de 43 barışgücü askeri rehin alındı

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de 43 barışgücü askerinin rehin alındığını ve 81’inin ise bir bölgeye sıkıştırılmış halde olduğunu açıkladı.

BM’den yapılan açıklamada barışgücü askerlerini kimin rehin aldığına dair bir bilgi verilmezken, askerleri silahlı bir grup tarafından alınkonulduğu ifade edildi. Rehin alma olayının barışgücü askerlerinin Golan Tepesi’nin Suriye tarafında oldukları esnada gerçekleştirildiği de verilen bilgiler arasında. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözcülük makamından verilen bilgiye göre 81 barışgücü askeri ise Ruvayhinah ile Buraykay arasında sıkıştırıldığı ve buradan ayrılamadığını kaydetti.

Suriye-İsrail sınırında bölgede bulunan Golan Tepeleri’nde El-Kaide ile bağlantısı olduğu ileri sürülen El-Nusra’nın militanları bulunuyor.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephan Dujarric yaptığı günlük basın toplantısında rehin alınan 43 barışgücü askerinin Fijili olduğunu dile getirdi. Dujarric ayrıca sıkıştırılmış olan 81 barışgücü askerinin de Filipinli olduğunu açıkladı. Dujarric, basrışgücü askerlerinin salıverilmesi için BM’nin tüm çabaları gösterdiğini ifade etti. Sözcü ayrıca Golan Tepesi’nde UNDOF’a bağlı olarak Fiji ile Filipin dışında İrlanda, Nepal, Hollanda ile Hindistan’dan barışgücü askerlerinin olduğunu hatırlattı. Golan Tepesinde 1974’den beri gözlemci olarak görev yapan BM barışgücü askerleri anlaşma gereği 1973 yılında Suriye-İsrail savaşından sonra bölgeye yerleşmişti.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.