Suriye karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi

Suriye karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edildi

Suriye’de krizin başlamasından bugüne kadar üçüncü defa Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne gelen karar tasarısı sonunda kabul edildi. Uzun pazarlıkların ardından varılan anlaşma ile Suriye’nin kimyasal ve biolojik silahlarının imhası ve Cenevre müzakerelerinin devamı yönünde karar alındı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesinin üzerinde anlaşmaya vardığı Suriye karar tasarısı TSİ 03.20 sıralarında oylandı. Oylamaya tüm üye devletler ‘evet’ derken, Suriye karar tasarısının Konsey’in tüm üyeleri tarafından desteklenmesi, bu konuda uluslararası toplumun konuya gösterdiği duyarlılığı ifade ettiği şeklinde yorumlandı.

 

Konsey’in daimi üyesi olan Fransa, Çin, İngiltere, Rusya ve ABD, önceki gün Suriye karar tasarısı üzerinde anlaştıktan sonra geçici 10 üye ülke ile paylaşmıştı. Şam rejimini bugüne kadar güçlü bir şekilde destekleyen Rusya ile Batılı ülkeler arasında uzun süredir devam eden görüş ayrılığı giderilmiş ancak BM sözleşmesinin 7. maddesi konsunda ise tarafların ortak bir mutabakata varamadığı bildirilmişti.

 

Taslakta, bu karar metnine uyulmaması, Suriye’de kimyasal silahların izinsiz transferleri ya da bu silahların kullanılması halinde BM Şartı’nın 7. bölümü altında önlemler alınacağı vurgulanıyor. Metinde yer alan bu maddede, Suriye’nin kararlara uymaması durumunda uluslararası askeri güç kullanılmasına yetki verilip verilmeyeceği tartışılıyor. Bazı diplomatlar askeri güç için yeni bir BMGK kararı gerektiğini belirtiyor.

Taslakta her nerede olursa olsun kimyasal silah kullanımının uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğu belirtilerek, başta 21 Ağustos’taki saldırı olmak üzere Suriye’de kimyasal silah kullanılması en şiddetli biçimde kınanıyor. Suriye’de kimyasal silah kullanımı, geliştirilmesi, üretilmesi, temin edilmesi, stoklanması, doğrudan ya da dolaylı olarak diğer devletlere ya da devlet dışı gruplara transfer edilmesine izin verilmeyeceği kaydedilerek, bunun Suriye’deki tüm tarafları kapsadığı ifade ediliyor.

 

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Yönetim Kurulu’nun aldığı bütün kararlara Suriye’nin uyması istenen taslakta, BM ve OPCW’nin atadığı görevlilerin güvenliklerinin sağlanması ve istenilen her yerde denetim yapabilmeleri için giriş izninin verilmesi talep ediliyor.

 

Taslakta, OPCW Yönetim Kurulu kararları ile BM Güvenlik Konseyi kararına uyulup uyulmadığının denetlenmesi konusuna da yer verilerek, OPCW’nin düzenli olarak uygulamaları denetleyerek BM Genel Sekreteri aracılığıyla Konsey’e rapor sunması isteniyor.

 

Saldırıların sorumlularının hesap vermesi konusuna da yer verilen taslakta, Suriye’de kimyasal silah saldırısında sorumluluğu bulunan bireylerin yargılanması gerektiği belirtiliyor. Geçen yıl haziran ayındaki uluslararası toplantıda kabul edilen Cenevre Mutabakatı’na atıf yapılan karar taslağında, mutabakat metninde yer alan siyasi geçiş sürecine destek veriliyor.

 

Tüm yürütme yetkisini yüklenecek geçiş hükümetinde, karşılıklı rıza ile mevcut hükümet, muhalifler ve diğer gruplardan temsilcilerin bulunabileceği vurgulanıyor. Cenevre Mutabakatı’nın uygulanması için uluslararası konferans düzenlenmesi çağrısı yapılan taslakta, Suriye’deki tüm taraflardan yapıcı bir biçimde sürece dahil olmaları ve Cenevre Mutabakatı’na bağlı olarak istikrar ve uzlaşmanın temin edilmesi isteniyor.

 

Taslakta, BM üyesi ülkelerden kimyasal, biyolojik ve nükleer silah geliştirme, kullanma ya da sahip olma çabasında olan devlet dışı aktörlere her türlü destekten sakınmaları uyarısı da yapılarak, özellikle Suriye’nin komşularından bunun aksi yöndeki uygulamaları derhal Konsey’i bildirmeleri isteniyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*