Ruhani: Ambargolar kalkmadan anlaşma olmaz

Ruhani: Ambargolar kalkmadan anlaşma olmaz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ülkesine uygulanan ambargoların tamamının “ivedilikle kaldırılmasını içermeyen” bir nihai anlaşmayı imzalamayacaklarını söyledi.

Tahran’da 9’uncu Ulusal Nükleer Günü kutlamaları dolayısıyla konuşan Ruhani, “Uygulamaya gireceği ilk günden itibaren İran’a uygulanan tüm ambargoların ivedilikle kaldırılmasını içermeyen hiç bir anlaşmayı imzalamayacağız” dedi.

Ruhani konuşmasında, “Nükleer müzakerelerde elde edilen başarının asıl sahibinin İran halkı olduğunu” söyledi.

İran’da Mahmud Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı döneminde 9 Nisan 2007 tarihinde ilan edilen “Ulusal Nükleer Günü” her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

HAMANEY’DEN SUUDİLERE SERT MESAJ

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran’la Batılı devletler arasında varılan nükleer uzlaşıyla ilgili ilk kez konuştu. İranlı lider, Yemen operasyonundan ötürü Suudi Arabistan’a da sert mesaj verdi.

Devlet işlerinde son sözü söyleme yetkisine sahip olan Hamaney, Lozan’daki uzlaşının tam bir anlaşmaya varılacağını garanti etmediğini belirtti.

Hamaney, televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Son görüşmelerden çıkan sonuca taraftar da değilim, karşı da değilim. Yetkililerin söylediğine göre henüz bir karar alınmadı, bağlayıcı bir sonuca da ulaşılmadı” dedi.

Hamaney, “Her şey ayrıntıda gizlidir. Ayrıntılarla İran’ı arkadan hançerleyebilirler. Kutlama yapmak için erken” dedi.

Hamaney, Yemen’e düzenlenen askeri operasyona öncülük eden Suudi Arabistan’a da sert mesaj verdi.

Reuters’uın haberine göre, masum Yemenlilerin öldürülmesinin büyük bir suç olduğunu belirten Hamaney, “Suudi Arabistan şüphesiz bundan zarar görecek” dedi.

İsviçre’nin Lozan kentinde İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında, İran’ın nükleer programı üzerinde yürütülen müzakerelerde 2 Nisan’da uzlaşmaya varılmıştı.

İran’ın nükleer programı konusunda “siyasi çerçeve anlaşması” sağlanırken, bundan sonraki aşamada anlaşmanın taslağının yazılmaya başlanması ve nihai anlaşmanın 30 Haziran’a kadar imzalanması planlanıyor.

İran, uranyum zenginleştirmede kullandığı santrifüjleri 3’te 2 azaltıp elindeki uranyum stokunu 300 kg’a indirmeye ve plütonyum üreten ağır su reaktörünü sökmeye razı olurken, uluslararası toplum da bu uygulamaları sonrası İran’a yönelik yaptırımları kaldırmayı kabul etmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.