Pakistan’da camiye saldırı: 49 ölü

Pakistan’da camiye saldırı: 49 ölü

Pakistan’ın Sindh eyaletinde, Cuma namazında bir Şii camisine düzenlenen bombalı saldırı sonucu 49 kişi öldü, 55 kişi ise yaralandı.

Şikarpur şehrinde bir Şii camisine Cuma namazı çıkışı bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda 49 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yaralılar vatandaşlar ve sağlık ekipleri tarafından çevre hastanelere taşınarak tedavi altına alındı. Ağır yaralıların bulunduğu saldırıda ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Saldırıyı geçen yıl IŞİD’e desteğini açıklayan Pakistan Taliban gruplarından Cundullah üstlendi. “Hedefimiz Şii topluluğuydu. Onlar bizim düşmanımız” diyen grup sözcüsü Fahad Marwat ise daha fazla ayrıntı vermedi.

Şikarpur polis şefi Saqib İsmail Memon ise saldırının türünün henüz belirlenemediği, bomba imha ekiplerinin cami çevresinde araştırma yaptığı açıklamasını yaptı. Öte yandan, bazı Pakistan televizyonlarından çevre sakinlerinin patlayıcı yelek giyen bir adamı gördüğü haberi yapılırken, bölge müfettişi ise bombanın bir düzenek kurularak patlatıldığı ihtimali üzerinde durulduğunu belirtti.

Pakistan’ın Peşaver kentinde 16 Aralık’ta bir okula yapılan saldırı sonucu, çoğunluğu çocuklardan oluşan en az 134 kişi hayatını kaybetmişti. Hemen ardından ise hazırlanan ulusal eylem planı çerçevesinde ise son bir ayda terör davalarından yargılanan 20 terörist idam edildi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*