Obama’nın Özel Kalemi McDonough: Bölgeye savaşa koşmayacağız

Obama’nın Özel Kalemi McDonough: Bölgeye savaşa koşmayacağız

Başkan Barack Obama’nın Özel Kalem Müdürü Denis McDonough, özel bir televizyon kanalına Suriye konusunda yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. ABD’nin geçmişte yaptığı gibi bölgeyi savaşa koşmayacağını ifade eden McDonough, Suriyeli muhaliflere yardımların ‘kapsam ve ölçü’ olarak artırılacağını söyledi.

ABD’li yetkililerin Suriye rejimi tarafından kimyasal silah kullanıdığına dair kanıt bulunduğuna yönelik açıklaması sonrası Obama yönetiminin nasıl bir tavır alacağı hala merak konusu. ABD basınında bir süredir Obama’nın ‘kırmızı çizgi’ olarak gördüğü olay üzerine silah yardımı talimatı verdiği iddiaları yer alıyordu.

Beyaz Saray’dan atılacak adımlar konusunda henüz resmi açıklama yapılmazken Obama’nın en yakınındaki isimlerden McDonough, yardımların ‘kapsam ve ölçü’ olarak artırılacağını söylemekle yetindi. Askeri mühimmat yardımına dair bir yorumda bulunmayan McDonough, “Neyin faydamıza olduğunu, hangi sonucun bizim için en iyisi olduğunu, bölgeyi kazanmak için ne kadar harcayacağımızı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Eski Başkan George Bush döneminde Irak’a girilmesine atıfta bulunan McDonough, “Geçmişte o bölgeye savaşa koştuk; Burada onu yapmayacağız.” şeklinde konuştu.

Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes da gelişme üzerine ABD’nin yardımlarının ‘kapsam ve ölçü’ olarak farklılık göstereceğini açıklamasını yapmıştı.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.