Obama: Paris saldırısını gerçekleştirenleri adalete teslim edeceğiz

Obama: Paris saldırısını gerçekleştirenleri adalete teslim edeceğiz

Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi kapsamında Antalya’da bulunan ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Paris’te 129 kişinin ölümüne yolaçan saldırıların faillerini yakalayıp adalete teslim edeceklerini söyledi.

İkili müzakereler çerçevesinde Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrası basına konuşan Obama, “Fransız halkıyla dayanışma içerisindeyiz. Bu suçu işleyenleri yakalayacak ve adalete teslim edeceğiz” ifadesini kullandı.

Konuşmasına G20 zirvesine ‘güzel Antalya’da ev sahipliği yapan Türk halkına teşekkür ederek başlayan Obama, “Ankara ve Paris’te masum insanları hedef alan saldırılar sadece Türkiye ve Fransa’ya değil, medeni dünyaya yapılmıştır” diye konuştu.

“Türkiye hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD ya da DAEŞ’in aktivitelerini takip konusunda ABD ve koalisyonun diğer üyelerinin iyi bir ortağı oldu.” diyen ABD Başkanı, “Bugün yaptığımız görüşmeler birlikte sürdürdüğümüz çalışmayı koordine etme, DAEŞ’in operasyonlarını yürütmesine yolaçan Türkiye-Suriye sınırının güçlendirilmesine yardım etme açısından çok faydalı oldu” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Türkiye’nin Suriye’den ayrılan göçmenlerle ilgili yükünü de konuştuğunu aktaran Obama, “Yerinden olmuş insanlar ve göçmenlere karşı en büyük insani yardımı sağlayan ABD olarak Türkiye, Avrupa ve diğerleriyle dayanışma içerisindeyiz. Göçmenlerin sayısının düşürmeyi umduğumuz şu sıralarda bile yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

PARİS SALDIRILARI TÜM İNSANLIĞA KARŞIDIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında Paris’te meydana gelen saldırıların tüm insanlığa karşı yapılmış olduğunu söyledi. Erdoğan, ABD’nin model ve stratejik ortağı olarak Dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla bundan sonra da dayanışma içerisinde olacaklarını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi görüşmeleri sırasında iklim değişikliği meselesi, dünyadaki finansal ve ekonomik gelişmeleri de ele alacaklarını söyledi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.