‘NATO toplantısı Erdoğan için yenilgidir’

‘NATO toplantısı Erdoğan için yenilgidir’

İstanbul’da gerçekleşen NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO PA) 62. Genel Kurulu’na delegasyonlardan Ankara’ya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik sert eleştiriler damgasını vurdu.

Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Peter Pilz, “NATO PA Erdoğan için adeta hezeyan gibi geçiyor. Azerbaycan dışındaki tüm ülkeler Erdoğan’ın yaptıklarını kabul etmiyor. Bu Erdoğan için bir yenilgidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yapılan NATO Parlamenter Asamblesi 62’nci Genel Kurulu kapanış oturumunda konuştu.

HUKUK UYARISI

Erdoğan’dan önce kürsüye çıkan NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Micheal Turner, iki gün süren toplantıda Türkiye’ye yöneltilen eleştirilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toplantılarda bazı üyelerin Türkiye’nin demokratik değerlere bağlılığı ve hukukun üstünlüğüne ters bazı uygulamalarla ilgili endişelerini dile getirdiklerini hatırlatı. Turner, şunları söyledi, “Sayın Cumhurbaşkanı, yapılan sunumlardan anladığımız kadarıyla, yargı süreciyle mutlaka bu kişilere karşı süreçlerin devam ettirilmesi gerekiyor. Bu yargı süreçleri, hukuk sınırları içinde olmalı, kamuya açık olmalı ve kanıta dayalı olmalı diye düşünüyorum” dedi.

Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen toplantı çerçevesinde gerçekleşen oturumlarda Türkiye’de darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler, hak ihlalleri, muhalif seslerin susturulması, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar, HDP’lilerin tutuklanması, belediyelere kayyım atanması, idam tartışmaları, “cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi” önergesinin yanı sıra Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyon, yazar ve yöneticilerimizin tutuklanması da gündeme gelen konu başlıkları arasında.

Toplantının ikinci gününde Avusturya Delegasyonu’nun çağrısı ile alternatif bir oturum gerçekleştirildi. Burada söz alan Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Peter Pilz, “NATO PA Cumhurbaşkanı Erdoğan için adeta hezeyan gibi geçiyor. Azeri bir kadın milletvekili haricinde Türkiye’yi savunan yok. Azerbaycan dışındaki tüm ülkeler Erdoğan’ın yaptıklarını kabul etmiyor. Bu Erdoğan için bir yenilgidir” diye konuştu. Avusturya, Belçika, Almanya ve Lüksemburg delegasyonlarının tam kadro yer aldığı dün sabahki oturumda gazetemize yönelik operasyon, yazar ve yöneticilerimizin tutuklanması da gündemdeydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT üzerinden Avusturya’da yaşayan Türkiye asıllı vatandaşları hükümete karşı kışkırttığı suçlamasında bulunan Pilz şunları söyledi: “Bunun bir ayağında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜ- SİAD) ve Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) var. Bunu yıllarca göz ardı ettik. Artık önlem almalıyız. Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakere süreci bitirilmese de, derhal dondurulmalı.”

HDP NATO PA Milletvekili Ziya Pir ile HDP’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy’un da katıldığı toplantıda NATO PA Saymanı Marc Angel, HDP’li vekillere 15 Temmuz darbe girişimi öncesi ve sonrasında AKP ile Fethullah Gülen arasındaki ilişkilerin değişip değişmediği sorusunu yöneltti. Angel’in “15 Temmuz öncesinde Gülen’e dair bize iletilen pek şikayet yoktu” ifadeleri dikkat çekti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.