Kerry: Tampon bölge fikri yakından ele alınmayı hak ediyor

Kerry: Tampon bölge fikri yakından ele alınmayı hak ediyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’nin tampon bölge fikrinin yakından ele alınmayı hak ettiğini söyledi.

Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ile ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yaptıkları görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Tampon bölge konusundaki soruları cevaplayan Kerry, güvenliğin sağlanması durumunda tampon bölge seçeneğinin olumlu olabileceğine işarete etti. Kerry, “Tampon bölge ortada dolaşan bir fikir. İncelenmeyi hak ediyor. Çok çok yakından ele alınmayı hak ediyor.” dedi.

Mültecilerin sadece Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi ülkelerin meselesi olmaması gerektiğini ifade eden Kerry, “Eğer Suriye halkı Suriye’ye dönebilecekse ve sınır boyunca korunabilecekse bunda övülecek çok şey var.” şeklinde konuştu.

Suriye rejimi veya diğer gruplardan tampon bölgeye yönelik herhangi bir saldırı olmaması için güvenliğin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Kerry, “Bu yüzden detaylı bir şekide incelenmesi gerekiyor.” dedi. Kerry, IŞİD’e karşı oluşturulan küresel koalisyonu idare etmekle görevli ABD’li General John Allen tarafından da meselenin ele alınacağını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise “Tampon bölge fikri de öneriler arasında. Dost ve müttefiklerimizle birlikte bu görüşün nasıl işleyeceğini ve ne manaya geldiğini incelemeliyiz. Kesinlikle bu etapta tampon bölge fikrini göz ardı etmek istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Kobani konusunda kaygılıyız ama önceliğimiz değil”

IŞİD ile savaşan Kobani halkı için derin endişe duyduklarını belirten Kerry, “Türk liderler ile görüştük. Dün ve önceki gün Başbakan Davutoğlu ile iki kez görüştüm. Pazartesi, Salı ve bugün olmak üzere bölgeye ek hava saldırıları gerçekleştirdik.” dedi.

Kobani’de olanları izlemenin korkunç olduğunu dile getiren Kerry, Bununla birlikte ABD’nin stratejik önceliğinin Kobani olmadığına dikkat çekti. Kerry, “Bir adım geri atıp stratejik hedefin ne olduğunu anlamanız gerek.” dedi.  IŞİD’i sadece Kobani’de değil tüm Suriye ve Irak’ta etkisiz hale getirmek istediklerini ifade eden Kerry, “Kobani’de bir kriz olmakla birlikte çabalarımızın asıl hedefi komuta-kontol merkezleri ve alt yapı.” dedi.

IŞİD’e karşı oluşturulan küresel koalisyonu idare etmekle görevli ABD’li General John Allen’ın yarın Türkiye’ye gideceğini ifade eden Kerry, Allen’ın mülteci sorununun ele alınacağı uzun görüşmeler yapacağını dile getirdi. Kerry, Türkiye’nin sınırlarında olanların büyük bir endişe kaynağı olduğunu ve Türkiye’nin bunun farkında olduğunu söyledi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.