IŞİD, Ankara’da adam topluyor

IŞİD, Ankara’da adam topluyor

Dünyaca ünlü New York Times gazetesi, Ankara’nın merkezî bölgelerinden Hacı Bayram semtinin IŞİD mensupları tarafından eleman devşirmek için merkez haline getirildiğini yazdı. Semtte esnafla ve örgütten ayrılan bir gençle görüşen gazeteye göre bölgeden şimdiye kadar Suriye’ye gidenlerin sayısı 100’ü buldu.

ABD’nin radikal Selefi IŞİD örgütüne karşı kurmaya çalıştığı uluslararası koalisyona Türkiye’yi de dâhil etmeye çabaladığı bir dönemde, Amerikan medyası da örgüte katılmak için Suriye’ye gittiği iddia edilen Türklerle ilgili arka arkaya haberler yapıyor. Haftalık Newsweek dergisinin ardından ülkenin en itibarlı gazetesi New York Times (NYT) da Ankara’da Hacı Bayram semtinde önce örgüte katılan daha sonra da ayrılan bir Türk’le ve semt sakinleriyle görüşerek manşetten bir haber yayımladı. Hacı Bayram’ın IŞİD mensupları tarafından eleman devşirmek için merkez haline getirildiğini savunan gazete, bölgeden şimdiye kadar Suriye’ye gidenlerin sayısının 100’ü bulduğunu iddia etti.

NYT’ye konuşan semt sakinleri, bölgeden Suriye’ye savaşmaya ilk gidenlerden Oğuzhan Gözlemcioğlu isimli kişinin IŞİD’in üst düzey komutanı haline geldiğini ve bölgede eleman toplama faaliyetlerine devam ettiğini anlattı. Haberi ABD baskısında manşet yapan, uluslararası baskısında ise yine birinci sayfadan büyük gören gazete, Muhammed Salif takma ismini kullanmaya başlayan Gözlemcioğlu’nun sık sık Ankara’ya ve başka yerlere geldiğini, yanında militan adaylarıyla döndüğünü aktardı. Mehmet Arabacı isimli bir Hacı Bayram sakini, Gözlemcioğlu’nun silahlarla çektirdiği fotoğraflarının gençler arasında popüler olduğunu söyledi.

Gazeteye yalnızca ismini veren 27 yaşındaki eski bir uyuşturucu bağımlısı Can, 10 çocukluk arkadaşıyla birlikte IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka’ya gitti. Burada 15 gün eğitim alan Can’a, ancak bir adamı canlı canlı gömmelerinin ardından ‘tam bir IŞİD savaşçısı’ olduğu söylendi. Örgütün işlediği katliamlara şahit olduktan sonra pişman olan ve 3 ay sonra iki arkadaşıyla birlikte geri dönen Can, gazeteye, militanların Kur’an’ı kendi çıkarlarına göre yorumladıklarını anlattı.

NYT muhabirinin konuştuğu bir esnaf ise IŞİD’e tamamıyla destek verdiğini belirterek, oğulları yeterince büyüyünce onları savaşmak için Rakka’ya göndereceğini söylüyor. Muhabirin şahit olduğu bir diğer sahnede ise IŞİD tarafından kafası kesilerek öldürülen Amerikalı gazeteci James Foley hakkında on yaşlarındaki çocuğuyla konuşan bir baba, “O bir ajandı ve ölmeyi hak etti.” diyor. Çocuk ise babasına, “Bu ülkenin kâfirleri gazeteciler, hepsini öldüreceğiz.” sözleriyle karşılık veriyor. Taraf Gazetesi, önceki gün manşetten ABD’li güvenlik uzmanlarının Türk muhataplarına IŞİD’in İstanbul, Ankara ve Konya’da “uyuyan hücreleri” olduğunu ilettiği ve terör saldırıları tehlikesine dikkat çektiğini duyurmuştu. Geçen hafta Newsweek’te yayımlanan bir makalede de IŞİD’in İstanbul ve İzmit Dilovası’ndan onlarca kişiyi savaşmak için Suriye’ye götürdüğü iddiaları yer almıştı.

KÜRT DİASPORASINDA IŞİD SEFERBERLİĞİ

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı,  son aylarda Avrupa’dan çok sayıda Kürt asıllı gencin IŞİD’le savaşmak üzere konforlu yaşamlarını bırakarak bölgeye gittiğini yazdı. Şimdiye dek kaç kişinin Kuzey Irak’ta peşmerge saflarına ya da terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD bünyesine katıldığı bilinmiyor. Ancak AP’nin haberine göre Almanya, Danimarka, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerden ‘onlarca’ Kürt bölgeye gitti. Avrupalı Kürt gençler silah eğitimi aldıktan sonra çatışmalara dahil oluyor. AP, IŞİD’e katılımları önlemek için sıkı tedbirler alan Avrupa ülkelerinin, Kürt gençlerin gidişine ise müsaade ettiğini kaydetti. Siyasi gözlemciler ise PKK’nın, AB’nin terör örgütü listesinde olduğunu belirtiyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.