İşgal girişiminde 18. gün: Lviv, güne patlama sesleriyle uyandı

İşgal girişiminde 18. gün: Lviv, güne patlama sesleriyle uyandı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminde 17 gün geride bırakıldı. İşgal operasyonunun 18. günde Lviv, güne patlama sesleriyle uyandı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya’nın Ukrayna’nın Herson bölgesinde referandum düzenlemeye çalıştığını söyledi. Kuleba, “Herson, her zaman Ukrayna’dır ve öyle de kalacaktır.“ dedi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise müzakerelerin çevrim içi olarak devam ettiğini belirtti.

ABD’de Joe Biden yönetimi, Ukrayna’ya askeri ekipman ve eğitim dahil ilave 200 milyon dolar savunma yardımı yapılacağını bildirdi.

Bu arada, Ukrayna’nın bazı şehirlerinde tahliyeler sürüyor. Ülkenin Sumi kentinde bölge halkı çatışmaların ardından otobüslerle tahliye edildi.

İşte Urkayna’da yaşanan son gelişmeler…

Ukrayna Başsavcılığı: Saldırılar nedeniyle 85 çocuk öldü

Ukrayna Başsavcılığı, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşta 24 Şubat ile 13 Mart arasında Rus Silahlı Kuvvetlerince düzenlenen saldırılar sonucu 85 çocuğun öldüğünü, 100’e yakın çocuğun yaralandığını açıkladı. Yazılı açıklamada, savaştan en çok etkilenen çocukların Kiev, Harkiv, Donetsk, Sumi, Herson, Mykolaiv ve Jitormir bölgelerinden olduğu aktarıldı.

Lviv Valisi: 9 can kaybı var

Ukrayna’nın Lviv kentinde Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezine, Rus ordusu tarafından düzenlenen saldırı sonucu 9 kişinin öldüğü, 57 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, yabancı eğitmenlerin çalıştığı uluslararası bir barış ve güvenlik merkezini hedef alan saldırıya tepki göstererek, “Bu, AB-NATO sınırı yakınında barış ve güvenliğe yönelik yeni bir terör saldırısıdır. Bunu durdurmak için uygun önlemler alınmalıdır. (Ukrayna’nın) Gökyüzünü kapatın.” dedi.

Lviv Belediyesi, Rus ordusunun sabah saatlerinde Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezine 8 füze ile saldırı düzenlediğini bildirmişti.

Belçika, 10 milyar Euro’luk Rus varlığını dondurdu

Belçika Maliye Bakanlığına bağlı ülke hazinesi, Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım listesindeki Rus kişi ve şirketlerin hesaplarına erişimlerini engelledi. Belçika, son 2 haftada yaptırım listesindekilerin ülkedeki banka hesaplarında bulunan 2,7 milyar eurosunu dondurdu. Ayrıca, toplam 7,3 milyar euroluk hesap işlemlerini de bloke etti. Böylece Rusların Belçika’daki 10 milyar euroluk varlıkları dondurulmuş oldu. Belçika’daki Rus varlıkları özellikle enerji, gübre, turizm, çelik ve elmas gibi alanlarda yoğunlaşmıştı

Lviv’de art arda patlamalar

Ukrayna’nın batısında bulunan Lviv kenti yakınlarında çok sayıda patlama sesi duyuldu. Guardian’ın haberine göre, Ukrayna’nın Polonya sınırına yakın şehri Lviv’de pazar günü yerel saatle sabah 6 civarı çok sayıda patlama duyuldu. Lviv Bölgesel Askeri Yönetimi, 8 füzenin ateşlendiğini açıkladı. Polonya sınırına 25 km uzaklıktaki askeri üssün vurulup vurulmadığına ilişkin bir detay verilmedi.

Ukrayna: Cumartesi 13 bin sivil tahliye edildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, Rus ordusuyla savaşın devam ettiği şehirlerde açılan insani koridorlardan cumartesi günü 13 bine yakın Ukraynalının güvenli bölgelere tahliye edildiğini bildirdi. Vereşuk, yaptığı açıklamada, Rus ordusuyla savaşın sürdüğü farklı bölgelerde cumartesi günü açılması öngörülen 14 insani koridorun 9’unun kullanılabildiğini ifade etti. Vereşuk, “Dün 7 binden fazla insanı tahliye edebildiysek, bugün 13 binden biraz daha az kişiyi tahliye etmeyi başardık.” dedi.

Rusya, Ukrayna’da 3 bin 593 askeri altyapı tesisini vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’da toplam 3 bin 593 askeri altyapı tesisinin imha edildiğini açıkladı. Konaşenkov, bir gün içerisinde Rus askeri birliklerinin Ukrayna’da 1 Mi-24 helikopter, 3 insansız hava aracını vurduğunu belirtti. Ukrayna’ya ait 79 askeri altyapı tesisinin yok edildiğini kaydeden Konaşenkov, bunların arasında 4 komuta kontrol merkezi, 1 iletişim merkezi, 3 çok namlulu roketatar, 3 elektronik harp istasyonu, 6 cephane ve 54 askeri teçhizat deposunun bulunduğunu aktardı.