İran eski Cumhurbaşkanı yardımcısı hapiste

İran eski Cumhurbaşkanı yardımcısı hapiste

Yolsuzluk suçundan 5 yıl 91 gün hapse mahkum edilen eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, hapse konuldu.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, polis tarafından evinden alınan Rahimi, başkent Tahran’daki Evin Cezaevi’ne gönderildi.

İran’da 2005 ve 2013 yılları arasında 2 dönem görev yapan Ahmedinejad’ın birinci yardımcısı Rahimi, yolsuzluk suçundan yargılandığı davada 15 yıl hapse mahkum edilmiş ancak yargıtay bunu 5 yıl 3 aya düşürmüştü.

Mahkeme ayrıca Rahimi’yi 10 milyar riyal  (yaklaşık 350 bin dolar) para cezasına çarptırmış, 28 milyar riyal de (yaklaşık 900 bin dolar) tazminat ödemesine karar vermişti.

IRNA’nın haberine göre polisler Pazar sabahı Rahimi’yi kaldığı konutundan alarak cezaevine götürdü.

Rahimi görevde olduğu dönemde yolsuzlukla mücadele ajansında çalışmış ve buradaki başarılarından dolayı Ahmedinejad’dan “onur madalyası” almıştı. Rahimi İran tarihinde hapis cezası alan en yüksek eski devlet görevlisi.

Ahmedinejad kendi dönemiyle ilgili olarak “İran’ın en temiz hükumeti” açıklamalarını yapıyordu ancak muhalifleri onu bu konuda oldukça sert bir şekilde eleştiriyordu.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*