Fransa’da eğitim kurumlarına saldırılara bir hapis cezası bir gözaltı

Fransa’da eğitim kurumlarına saldırılara bir hapis cezası bir gözaltı

Darbe girişimi sonrasında Avrupa’da Hizmet Hareketi ile ilişkilendirilen bazı kurumlar hedef alınmaya devam ediyor.

Fransa’nın Mulhouse şehrinde Türk eğitim merkezine yapılan saldırıya karıştığı iddia edilen bir kişi 8 ay hapis cezası ve 23.000 Euro tazminata mahkum oldu.

Mahkeme, ölüm tehditleri savuran bir kişiyi de 3 gün gözaltında tutuktan sonra tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Bunun dışında Metz şehrinde ise bir kişinin hakaret davası sürüyor.

Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminden sonra Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da sokaklara dökülen Türkiye göçmeni vatandaşlar darbe girişimini protesto gösterilerinde bulunuldu. Protestolar sırasında hedef alınan bazı Türk kurumları ciddi zarar görmüştü.

Samanyolu’nun haberine göre, bir eğitim merkezlerine taşlı sopalı saldırılar düzenlenirken, bazı binalar da ateşe verildi. Fransa’nın kuzey doğusunda yer alan Mulhouse şehrinde Horizon Kültür Merkezi’ne defalarca saldırı oldu. Elinde çekiçle  suçüstü yakalanan şahıs saldırılarını itiraf etti, hakim karşısına çıktılar.

3 Ağustos’ta polis tarafından suçüstü yakalanıp gözaltına alınarak tutuklu yargılanmasına karar verilen 28 yasındaki M.Y, 9 Eylül’de hakim karşısına çıktı. Eğitim ve kültür merkezlerine yönelik düzenlenen 6 saldırıyı da üstlenen şahıs hakim sorusuna gerekçe olarak, Ditib’e bağlı camiye gelerek birkaç kişinin kendini tehdit ettiğini gerekçe olarak gösterdi.

Hakimin, “Seni birileri tehdit ettiyse neden eğitim merkezine saldırındın” sorusuna cevap veremedi. 8 ay ceza alan M.K, 4 ayı hapis cezası 4 ay da adli kontrolle  yarı serbestlik verildi. Ayrıca eğitim merkezine verdiği hasarların tazminatı olarak 23.000 Euro tazminat ödemeye mahkum edilirken 2 yıl eğitim ve kültür merkezini çevresine yaklaşmama cezası aldı. Saldırıların tekrarlaması halinde ağırlaştırılmış ceza alabilir.

Mulhouse’da eğitim derneğinde üye M.K’yı ölümle  tehdit eden O.K gözaltına alınmıştı. 3 gün gözaltında tutulan O.K 8 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.
Polis, ölüm tehdidi mesajında yer alan “Sizi öldürenler hem devlet hem de Allah tarafından mükâfatlandırılacaklar” söylemini ciddiye alıyor, bu gibi tehditleri organize olarak değerlendiriyor. Mahkeme’de  “mesajı ben atmadım, kahvede telefonumu alıp atmışlar” dese de hakime inandırıcı gelmedi. Hakim O.K hakkındaki nihai kararını 8 Aralık’taki duruşmada verecek.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.