‘Ekonomik savaş çıkabilir’

‘Ekonomik savaş çıkabilir’

Obama yönetimi, Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Almanya’yı ABD ekonomisine zarar verebilecek politikalar uygulamakla suçladı. Müeyyide sinyali verdi.

Obama yönetimi, Asya’nın önde gelen ihracatçı ekonomilerileri ve Almanya’yı uyguladıkları ekonomik politikalar için uyardı ve dünya genelinde bir dizi büyük ekonominin büyümede yavaşlamaya karşı kurlara müdahale etmeleri konusunda yoğun baskı ile karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

ABD Hazine Bakanlığı, Kongre’ye sunduğu yarı yıl raporunda Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Almanya’nın ABD ekonomisine ve global ekonomiye zarar verebilecek politikalara bel bağladıklarını savundu. Fortune Türkiyede yer alan haberde bu ülkelerin, Kongre’nin geçen yıl onayladığı yasa çerçevesinde yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilecekleri ifade edildi.

Yaptırım gelebilir

Geçen yıl çıkan yasa ABD Hazine Bakanlığı’na ABD sanayisini tehdit eden ekonomik politikaların düzeltilmesi için yaptırımlar uygulanabilmesini öngörüyor. ABD’de yetkililer, ihracatçı ülkelerin yurtiçinde talebi artırmak için yeterince şey yapmayarak, büyüme için ihracata bel bağlamaya devam etmelerinden giderek daha fazla endişe duyuyorlar. İhracatı artırmak için para birimlerinin ucuzlatılmasına güvenilmesinin bir kur savaşına dönüşebileceğinden endişe ediyorlar.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.