Dünyanın en tehlikeli salgını Afrika ülkelerini alarma geçirdi

Dünyanın en tehlikeli salgını Afrika ülkelerini alarma geçirdi

Dünyanın yeni korkulu rüyası Ebola virüsü oldu. Batı Afrika ülkeleri, Ebola virüsüyle mücadele çerçevesinde benzeri görülmemiş önlemler almaya devam ediyor. Bugüne kadar görülmüş en tehlikeli salgın olarak adlandırılan Ebola’nın şimdiye kadar en az bin 200 insana bulaştığı ve 670 insanın salgından dolayı hayatını yitirdiği belirtiliyor.

Batı Afrika ülkelerinden Liberya, Ebola virüsüyle daha etkin mücadele edilmesi amacıyla bir dizi önlemi daha yürürlüğe koydu. Bu kapsamda tüm okullar kapatılırken, kamu personeli de 30 günlük zorunlu izne çıkarıldı. Sınır bölgelerindeki tüm pazarlar kapatıldı. Cuma günü ‘milli dezenfeksiyon günü’ ilan edildi.

Liberya dışında Gine ve Srialoren’de de Ebola virüsünün görüldüğü kaydedildi.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden Bart Janssens, salgının başka bir örneği bulunmadığını belirterek, durumun kontrol altına alınamaması durumunda hastalığın pek yakında farklı ülkelere de sıçrayacağı uyarısında bulundu.

Doktorlar, Ebola virüsünün tekrarlandığı takdirde ölümle sonuçlanan hemorajik ateşe yol açıtığına dikkat çekiyor. Virüs insandan insana vücut sıvıları aracılığıyla geçiyor. Virüsün aşısı ve ilacı henüz bulunabilmiş değil. Ancak erken müdahale hastaları ölümden kurtarıyor.

ABD’DEN VATANDAŞLARINA UYARI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ebola virüsü görülen üç Afrika ülkesine vatandaşlarının seyahat etmemeleri konusunda uyardı.

Yine ABD merkezli sivil toplum kuruluşu olan Barış Gönüllüleri’nden (Peace Corps) yapılan açıklamada ise, bölgede görev yapan yüzlerce gönüllünün salgın nedeniyle geri çekileceği belirtildi. Ebola’dan ölen bir hastayla temasta bulunan Barış Gönüllüleri üyesi iki kişinin karantinada bulunduğu kaydedildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.