Doğu Ukrayna’da ateşkes

Doğu Ukrayna’da ateşkes

Ukrayna’nın doğu bölgesi Donbas’ta devam eden iç savaşla ilgili sürpriz gelişmeler yaşanıyor. Kiev, Donetsk ve Lugansk’ı içine alan bölgede tam bir ateşkes ilan ederken, bölgede çatışan milis güçlerin de ateşkese uyduğu belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna politikaları ile ilgili önemli değişikliğe gitme kararı aldığı kaydediliyor. Putin’in politika değişiminde Kazakistan ziyareti sonrası Moskova’ya uğrayan, Vnukovo Havalimanı’nda Rusya Devlet Başkanı Putin’le 2 saat kadar görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande’nin etkili olduğu belirtiliyor. Rus lider Donbas’ın Kiev’den koparılması politikalarından vazgeçti. Ancak bölgeyi Kiev’e karşı yalnız bırakmayı düşünmüyor. Putin’in, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı duyacakları” yönündeki açıklamasının bunun kanıtı olduğu ifade ediliyor. Putin’in Kırım’ı tekrar Ukrayna vermesi ise beklenmiyor.

Her ne kadar Moskova, Kiev politikalarında değişikliğe gittiğini açıkça ifade etmese de bu yönde adımların atılacağı öngörülüyor. Minsk’te imzalanan ateşkes çerçevesinde Rusya, Ukrayna ve ayrılıkçı grupların temsilcilerin katılacağı görüşme hafta sonunda yapılacak. Ayrılıkçı grupların hazırlıklar için birkaç gün ek süre taleplerine olumlu bakıldı.

Donbas’ta operasyonları sürdüren askeri birliğin basın merkezinden yapılan açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun talebi üzerine bu yönde bir adım atıldığı, bölgede bulunan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı temsilcileri ile de mutabakat içerisinde yeni uygulamanın 9 Aralık saat 09.00 itibari ile başladığı belirtildi.

MİLİS GÜÇLER DE ATEŞKESE UYACAK

Kiev’in tam ateşkes çağrısına Donetsk ve Lugansk bölgeleri de olumlu karşılık verdi. “Donetsk Cumhuriyeti” lideri Aleksandr Zaharçenko, 5 Eylül’de Minsk’te yapılan toplantıda ateşkesin ilan edildiğini, kendilerinin hiçbir zaman bu ateşkesi ihlal etmediklerini belirtti. Tüm ihlallerin Ukrayna ordusu tarafından yapıldığını iddia eden Zaharçenko, “Ukrayna ateş açmazsa, biz de ateş açmayız…” dedi.

Singapur’da katıldığı bir konferansta konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, ateşkesin başarılı bir şekilde sürdüğünü, diyalog kapısının açık olduğunu, Rusya’ya yönelik yaptırımlarla baskının devam etmesi durumunda Ukrayna’da barışın sağlanabileceğini söyledi.

UKRAYNA GENELKURMAY BAŞKANLIĞI: ATEŞKES SÜRESİZ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Viktor Mujenko, Donbas’ta ilan edilen ateşkesin süresiz olduğunu açıkladı. Mujenko bundan sonraki adımların yerel milis güçlerin atacağı adımlara bağlantılı olarak gelişeceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da yaptığı açıklamada ateşkese tam destek verdi. Ukrayna krizinin tüm detayları ile ele alınması için fırsat oluştuğunu ifade eden Lavrov, “Biz bugün ilan edilen ateşkeste iyimser taraftayız. Burada ilk kez ateşkes ilan edilmiyor. Ancak buna iyi hazırlık yapıldı. Çatışan taraflar arasında müzakereler gerçekleşti. Rus yetkililer Poroşenko’ya yardımcı oldu.” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.