Çin’de gemi faciası

Çin’de gemi faciası

Çin’in Yangtze Nehri’nde kasırga nedeniyle batan ve içinde 458 kişinin bulunduğu yolcu gemisinden şu ana kadar 35 kişinin kurtarıldığı açıklandı.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre, aralarında 85 yaşındaki bir kadının da olduğu 35 kişi kurtarıldı. Kurtarma çalışmalarının rüzgâr ve yağmur altında aralıksız devam ettiği ifade ediliyor.

Gemide 406’sı yolcu, 47’si mürettebat ve 5’i de turizm acentesi görevlisinin olduğu ve güneydeki Nanjing şehrinden Chongqing şehrine giderken dün akşam nehrin Hubei eyaleti bölümünde 21.30 battığı belirtildi.

Doğu’daki Yıldız (Dongfangzhixing) adlı geminin battığı yerin tespit edilmesinin ardından Çinli liderler kurtarma çalışmalarına hız verilmesi talimatı verdi. Geminin batmasıyla birlikte geminin kaptanı ve başmühendisinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang, olayın duyulmasından hemen sonra talimat vererek, ilgili tüm birimlerden arama-kurtarma çalışmalarını kapsamlı bir şekilde yapmalarını istedi. Ayrıca Başbakan Li, çalışmaları yönlendirmek üzere Cumhurbaşkanı Xi adına olay yerine gitti.

Yolculardan çoğunun 50-80 yaşları arasındaki yerel turistler olduğu belirtildi.

2 bin 100 asker ve polis, binden fazla sivil ile 150’den fazla gemi kurtarma çalışmalarına katılıyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.