BM uzmanları, Hong Kong uyarısı

BM uzmanları, Hong Kong uyarısı

Çin’e gönderilen 14 sayfalık mektupta BM uzmanları, Hong Kong’da yürürlüğe giren Ulusal Güvenlik Yasası’nda “bölücülük ve yıkıcılık olarak tanımlanan suçların geniş kapsamına ilişkin endişelerini” kaleme aldı.

Uzmanlar, yasa kapsamındaki suç teşkil edecek bireysel eylemlerin “belirsiz ve açık uçlu” olduğu değerlendirmesi yaptı.

Birleşmiş Milletlerden (BM) uzmanları, Hong Kong Temel Yasası kapsamında güvence altına alınan “insan hakları ve temel özgürlüklerin korunması gerektiğini” belirten maddenin Ulusal Güvenlik Yasası’na eklenmesi tavsiyesinde bulundu.

Mektupta, “Güvenlik ve insan haklarının birbiriyle iç içe olduğunun ve ayrı olmadığının altını çiziyoruz.” ifadesine yer verildi.

Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi (UHK) Daimi Komitesinde 30 Haziran’da oy birliğiyle kabul edilen yasa, devleti yıkmaya teşebbüs, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklıyor. İlgili yasa, Çin hükümetinin onayı sonrasında Hong Kong yerel hükümetinin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.


Ulusal Güvenlik Yasası, Çin merkezi hükümetini yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan fiil ve etkinliklerin yasaklanmasını içeriyor.