ABD’den Suriye’ye 378 milyon dolarlık insani yardım

ABD’den Suriye’ye 378 milyon dolarlık insani yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye 378 milyon dolar ek yardımda bulunduğunu açıkladı. Yapılacak olan insani yardım, kötü şartlarda yaşayan yaklaşık 11 milyon insan için kullanılacak.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Esad rejiminin Halep’te yaşayan 500 bin insanın gıda, su ve ilaç sevkiyatını engellediği ve şehri bombalamaya devam ettiği ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülke genelinde Suriyelilerin acımasız bir şekilde katledildiği ve bu barbarca savaşın yükünü taşıyan masum sivillere yardım etmek amacıyla 387 milyon dolar yardımda bulunduklarını belirti. ABD hükümeti bu son yardımı ile birlikte Suriye’ye toplam 2.4 milyar dolar destekte bulunmuş oldu. Yardımların bir kısmı bölgede bulunan sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Suriyelilere ulaştırıldı.

Ayrıca yardımların bir bölümü, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır ülkelerinde bulunan Suriyeli mültecilere ulaştırıldı.

Bakanlık açıklamasında, Birleşmiş Milletlet Güvenlik Konseyi (BMGK)’nin Suriye’de milyonlarca kişiye, Esed rejiminin izni almaksızın insani yardım ulaştırılmasına yetki veren tasarıyı kabul ettiğini hatırlattı. Bakanlık, BM’nin bölgeye daha çok yardımda bulunmasını beklediklerini dile getirdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.