ABD’den İran’a yeni yaptırımlar

ABD’den İran’a yeni yaptırımlar

ABD, nükleer programına yönelik baskıları artırmak amacıyla İran’a yeni yaptırımlar açıkladı.

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran’ın uranyum zenginleştirme programıyla bağı bulunan 5 şahıs ve 7 şirkete yaptırım getirildi.
Yaptırım getirilen kişiler şöyle: ‘Feridun Abbas-Davani, Sayit Cabir Safdari, Murtaza Ahmedali Behzat, Amir Hüseyin Rahimyar ve Muhammed Reza Rezvanianzadeh.

Yaptırım getirilen şirketler de şunlar: Pouya Control, Iran Pooya, Aria Nikan Marine Industry, Faratech, Neda Industrial Group, Tarh O Palayesh ve Towlid Abzar Boreshi Iran.
Yaptırımlarda, bu kişi ve şirketlerin ABD firmaları ve vatandaşlarıyla iş yapması yasaklanıyor ve ABD’deki mal varlıkları da donduruluyor. Bunun yanında bu kişi ve şirketler için para transferi yapan yabancı bankaların da ABD bankacılık sistemine girişleri yasaklanıyor.
Bakanlık Müsteşarı David Cohen, ”İran, birçok BM Güvenlik Konseyi tasarısına karşı koyarak nükleer programını sürdürmeye devam ettikçe, ABD, İran’ın yasa dışı (uranyum) zenginleştirme eylemlerine karışanları hedef almaya devam edecek. Bu eylemlerin kabul edilemez olduğunu tüm dünya açıkça gösterdi” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.