Chomsky: Binlerce insanın ölümünden Trump sorumludur

Chomsky: Binlerce insanın ölümünden Trump sorumludur

Amerikalı düşünür Noam Chomsky, ABD Başkanı Trump’ın kendisini bir ‘kurtarıcı’ gibi göstermeye çalışırken sıradan Amerikalıları ‘sırtından bıçakladığını’ dile getirdi.

‘SAĞLIK İÇİN AYRILAN FONLAR ŞİRKETLER İÇİN KULLANILDI’ 

Chomsky, bu yıl kasım ayında düzenlenmesi planlanan başkanlık seçimlerinde yeniden seçilme umudu taşıyan Trump’ın, enfeksiyon hastalıkları hakkındaki araştırmalara ve sağlık hizmetlerine ayrılan hükümet fonlarını varlıklı şirketlerin yarar sağlaması için kestiğini söyledi. Chomsky, “Bu kesintiler, Trump’ın her dönem yaptığı bir şey. Onun planına göre, bu fonları kesmeye devam edelim, nüfusu olabildiğince savunmasız kılalım ve acı çekmelerini sağlayalım, ancak hükümetin ana bileşenleri olan kurumsal güçlerin kârını artıralım” ifadelerini kullandı.

‘SEÇİM POLİTİKASI İÇİN…’ 

The Guardian ile söyleşisinde Trump’ın virüsle mücadelede eyalet yöneticilerini sorumluluk almaya zorlayarak kendi görevlerinden kaçındığını belirten Chomsky, “Bir sürü insanı öldürmek ve seçim politikasını geliştirmek için harika bir strateji” dedi.

‘GÜNAH KEÇİSİ ARIYOR’

Chomsky, Trump’ın Amerikalıların ölümünden sorumlu olduğunu düşünüp düşünmediğine dair soruya yanıtındaysa, “Evet ama durum bundan çok daha kötü çünkü aynısı, uluslararası açıdan da geçerli. Kendisinin Amerikan halkına karşı suç içeren saldırılarının üzerini örtmek için günah keçisi bulmaya çalışıyor” dedi.

AFRİKA’DA DA ÖLÜMLERE YOL AÇACAK 

Ünlü düşünür, Trump’ın Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) sağlanan maddi yardım kesmesiyle, başta Yemen olmak üzere Afrika ülkelerinde ölümlere yol açacağını söyledi.