HUKUK – Yeni göçmenlik reform tasarısı (GANG OF 8)

Gang of 8 adı ile anılan her iki partiye mensup 8 senatör Amerika’nın umutla beklediği göçmenlik reformu için bir yasa teklifi sunarak af umutlarını canlandırdı. Gang of 8 senatörlerinin sunduğu tasarı gayri yasal göçmenler için vatandaşlığa giden yola kapı açacağı gibi yasal olan göçmenler ile yatırımcılar için de yeşil kart almayı kolaylaştıracak fırsatlar içeriyor.

Başkan Obama daha önce yaptığı açıklamada, yeni göçmenlik reformunda 4 ana esas olması gerektiğini söylemisti. Bunlar; ülke sınırlarının güvenliğinin sağlanması ve böylece ülkeye kaçak göçmen girişi engellenmesi; kaçak işçi çalıştıran işverenlere ağır cezalar uygulanması; göçmenlik konusunda gerekli, kapsamlı yasal düzenlemelerin yapılması; ve halihazırda ABD’de bulunan gayri yasal göçmenlere vatandaşlık hakkı verilmesi. Obama, gayri yasal kişilere vatandaşlığa giden yolunun açılması için ise şu şartları gerçekleştirmeleri gerektiğini belirtmişti; kişilerin suç işlememiş olmaları, vergilerini ödemeleri, belirlenecek cezai harcı ödemeleri, İngilizce öğrenmeleri, ve başvuru sıralarını beklemeleri. Gang of 8 senatörleri tarafından sunulan yasa tasarısı Obama’nın açıklamalarını esas almakla beraber daha kapsamlı olarak 8 ana esastan oluşuyor;

1- Yasallaştırma: ABD’ye 31 Aralık 2011’den önce giriş yapan gayri yasal kişilerin ABD içinde yeşil kart alabilmeleri. Bu kişiler para cezası ve geriye yönelik vergi ödeyecekler, çalışma izni alabilecek ve ABD dışına seyahat etme şansına sahip olacaklar. Bu kişiler ayrıca 10 sene sonra yeşil kart için başvuru yapabilecek, ve yeşil kartlarını aldıktan 3 sene sonra vatandaşlık başvurusuna başvurabilecekler. Bu yasallaştırma “Dreamer” olarak tabir edilen küçük yaşta ABD’ye gelen gayri yasal gençler ve tarım ve ziraat işçileri için çok cömert hükümler de içeriyor.

2- Aile Üzerinden Yapılan Göçmen Vize Başvuruları: Yeşil kart sahiplerinin eş ve çocuklarına başvuru yaptığı F-2A kategorisi yakın akraba sınıfına taşınarak 3 seneyi bulan bekleme süreleri azaltılacak; yakın akrabaların ikinci dereceden akrabalarına yeşil kart verilecek; ABD vatandaşlarının kız ve erkek kardeslerine yaptığı FB-4 kategorisi kaldırılacak; ABD vatandaşlarının evli çocuklarına başvuru yapabilmeleri için üst yaş limiti 31’e yükseltilecek; yeşil kartlıların eş ve çocuklarının kartlarını alana kadar ABD’de yeşil kart sahibi kişi ile birlikte yaşamasına izin veren V vizesi geri gelecek.

3- Iş Üzerinden Yapılan Göçmen Vize Başvuruları: EB-1 göçmenleri, doktora sahipleri ve ihtisas dönemini tamamlamiş doktorlar yeşil kart kotalarından muaf tutulacak. Girişimciler için yeni bir EB-6 yeşil kart kategorisi eklenecek.

4- Geçici İşçiler: Düşük vasıflı işçiler için W-1 vizesi, tarım ve ziraat alanında geçici veya kontratla çalışacak olan işçiler için W-2 vizesi, ve tarım ve ziraat alanında isteğe bağlı full time çalışacak işçiler için W-3 vizesi getirilecek. W-2 ve W-3 vizeleri su anki H-2A vizesinin yerini alacak.

5- İltica: 1 yıllık zaman sınırı kaldırılacak ve iltica memurlarına geçerli korku mülakatları süresinde ilticaya izin verme yetkisi verilecek.

6- E-Doğrulama: Bütün iş verenler 5 yıl içinde devletin uyguladığı çalışanların çalışma izinlerini elektronik teyit etme sistemine kayıt olacak.

7- H-1B: Yıllık H-1B kotası taban sayı olarak 110,000’e ve tavan sayı olarak 180,000’e çıkacak. ABD master kotası 25,000’e cıkacak fakat sadece STEM mezunlarına özgü olacak. H-1B basvurusu yapacak olan şirketin o pozisyon icin once Amerikan vatandaşı veya yeşil kart sahibi bir çalışan araması gerekecek. H-1B sahiplerinin eşlerine çalışma izni verilecek. H-1B çalışma izninin bitmesi veya iptal edilmesi sonucunda H-1B vizeli kişi için 60 günlük grace period süresi verilecek.

8- Fraud: Bir göçmeni bilerek aldatmak veya lisansli olmadığı halde avukat gibi davranmak suç haline gelecek. Lisanssız şekilde göçmenlere yardım eden ve form dolduran şahıs ve kurumlarla federal düzeyde mücadele başlatılacak.

Gang of 8 yasa tasarısıyla ilgilenen vatandaslarımız bilmelidirler ki bu hali hazırda sadece bir tasarıdır. Bu tasarının kanunlaşması uzun bir süreçtir ve kanun geçmeden hareket edilmemelidir. Detaylar ve gelişmeler için lütfen yazılarımızı takip edin.

Av. Remzi Güvenç Kulen

kulen@kulenlaw.com

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.