Helikopterlere lazer tutanlar yakalandı

Helikopterlere lazer tutanlar yakalandı

Federal Havacılık Dairesi (FAA) New York’ta televizyon kanallarına ait helikopterlere lazer tutan bir kişi hakkında soruşturma başlattı.

Brooklyn’de bir hırsızın yakalandığını öğrenen haber kanalları helikopterlerini o bölgeye yönlendirdi. Prospect Hights civarında uçan helikopterlerin pilotlarına o sırada lazer tutulmaya başlandı.

1500 feet yükseklikteki helikopterlere lazer tutulması üzerine pilotlar çeşitli manevralarla gözlerini alan ışıktan kurtulmaya çalıştı. Bu esnada lazeri tutan kişinin sağlıklı yemekler satan bir restoranın arkasında, bir grup işçiyle birlikte durduğu saptandı.

Polis hızlıca olay yerine giderek üç kişiyi gözaltına aldı. Yetkililer bu kişilerden birinin tutuklandığını açıkladı.

Lazer tutulan helikopterlerden birinin pilotu olan Dennis Protsko, “Bize lazer tutuluyordu ve işçiler de gülüyordu. Bunda komik bir şey yok. Gözünüze lazer geldiği zaman geçici olarak kör oluyorsunuz. Ayrıca iki tonluk bir helikopterden bahsediyoruz. Onun düşmesi durumunda neler olacağının düşünülmesi lazım” dedi.

FAA 2011 yılından beri uçaklara ve helikopterlere lazer tutulmasını yasakladı. Bu suçu işleyenler tutuklandığı gibi 11 bin dolara kadar ceza alıyorlar.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.