Exodus’un Mısır ve Fas’ta gösterimi yasaklandı

Exodus’un Mısır ve Fas’ta gösterimi yasaklandı

Yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı Exodus: Tanrılar ve Krallar, Fas’ta daha önce izin verilmiş, ancak gösterime girmesine bir gün kala yasak getirilmişti. Bunun hemen ardından film Mısır’da da bir açıklamayla birlikte yasaklandı.

Mısır’daki yasak kararını alan sansür kurulu ise filmde tarihi hatalar olduğunu belirtti. Kurul, Piramitleri Yahudilerin inşa ettiği ve Kızıl Deniz’in Musa Peygamber’in mucizesiyle değil, bir depremle yarılarak, Yahudilerin Mısır’dan kaçmasına imkan tanıdığı yönündeki senaryonun “kabul edilemez” olduğunu ifade etti.

Fas nedenini açıklamadı
Fas’tan ise yasakla ilgili bir açıklama gelmedi. Filmlerle ilgili düzenleyici kurum olan Fas Sinema Merkezi’nin gece ülke genelinde sinema salonlarını arayarak yasağı tebliğ ettiği belirtiliyor.

Yasağa uymayan sinemaların kapatılacağı uyarısının yapıldığı kaydediliyor. Bazı Müslümanlar, peygamberlerin resmedilmesine karşı çıkıyor. Ancak yasakta bu eleştirilerin etkili olup olmadığı bilinmiyor. Filmde Musa Peygamber’i İngiliz aktör Christian Bale canlandırıyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.