Biden, Polonya’da konuştu: Ukrayna asla Rusya için bir zafer olmayacak, asla!

Biden, Polonya’da konuştu: Ukrayna asla Rusya için bir zafer olmayacak, asla!

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna Savaşı’na dair açıklamalarda bulundu. Ukrayna’ya düzenlediği sürpriz ziyaretin ardından geldiği Polonya’da konuşan Biden “Ukrayna asla Rusya için bir zafer olmayacak, asla. ABD ve Avrupa ülkeleri Rusya’yı kontrol etmeye veya yok etmeye çalışmıyor.” dedi.

Başkent Varşova’daki Kraliyet Kalesi’nin bahçesinde kurulan sahnede ilk olarak Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda konuştu. Rusya’nın Ukrayna topraklarından geri çekilmek zorunda kalacağını belirterek, Ukrayna’nın savaşı kazanması gerektiğini vurguladı. Avrupa ve NATO ülkelerinin tüm liderlerini Ukrayna’yı desteklemeye çağıran Duda, “Rus işgali başladığında, herkes Ukrayna’nın 72 saat içinde, üç gün içinde düşeceğini düşündü. Yaşasın özgür Ukrayna. Yaşasın Polonya’nın ABD ile ittifakı, yaşasın NATO, yaşasın özgür dünya, yaşasın Polonya. Dayanışma olmadan özgürlük olmaz.” dedi.

BİR YIL ÖNCE, DÜNYA KİEV’İN DÜŞÜŞÜNE HAZIRLANIYORDU

Duda’nın ardından sahneye çıkan Joe Biden ise konuşmasının başında Polonya’yı harika bir müttefik olarak nitelendirdi. Duda’ya misafirperverlikleri için teşekkür etti. Putin’in Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını sağladığını açıklayan Biden, NATO’nun “her zamankinden daha birleşik” olduğunu aktardı.

Putin’in NATO’nun parçalanacağını ve bölüneceğini düşündüğünü belirten Biden, “Bunun yerine, NATO her zamankinden daha birleşmiş durumda. Enerjiyi silahlandırabileceğini, Avrupa’nın kararlılığını kırabileceğini düşündü ve bunun yerine Avrupa’nın Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını sona erdirmek için çalışıyoruz. Kendisi gibi otokratların ve demokrasi liderlerinin sert olduğunu düşündü. Ardından ABD’lilerin demir iradesiyle karşılaştı.” dedi.

UKRAYNA HALKININ ÜLKE SEVGİSİ GALİP GELECEK

NATO’nun arzusunun Putin’in başarısız olması olduğunu belirten Biden, “Putin artık koalisyonumuzun gücünden şüphe duymuyor, ancak hala inancımızdan şüphe ediyor. Hiç şüphe olmasın. Ukrayna’ya desteğimiz sarsılmayacak, NATO bölünmeyecek ve yorulmayacak. Başkan Putin’in toprak ve güç hırsı sona erecek ve Ukrayna halkının ülke sevgisi galip gelecek. Ukrayna, Rusya için asla bir zafer olmayacak, asla.” ifadelerini kullandı. Özgür insanların umutsuzluk ve karanlık bir dünyada yaşamayı reddettiklerini açıklayan Biden, “Rusya utanmadan insanlığa karşı suç işliyor” dedi.