Trump’ın gafı dünya gündeminde: Orban diye biri var, Türkiye’nin lideri

Trump’ın gafı dünya gündeminde: Orban diye biri var, Türkiye’nin lideri

Gelecek yıl ABD’de yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden aday olan Donald Trump’ın mitingde Türkiye ile ilgili kırdığı pot dünya gündeminde oturdu. Trump, Macaristan Başbakanı Orban’ı “Türkiye’nin lideri” diye tanıttı. Orban’ın başbakanı olduğu ülkenin Rusya ile sınırı olduğunu iddia etti. Bu arada ne Macaristan’ın de de Türkiye’nin Rusya ile sınırı bulunmuyor!

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yeniden aday olduğu 2024 seçimleri için New Hampshire’da bir miting düzenledi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı karıştıran Trump, Orban’ı “Türkiye’nin lideri” olarak anlattı. Konuşmasında, “Viktor Orban diye biri var, onu duyanınız var mı? O belki de dünyanın en güçlü liderlerinden biri. O Türkiye’nin lideri!” dedi.

Trump’ın en sevdiği liderlerden biri olan Orban, Trump’ın 2016 yılındaki seçim hezimeti sonrasında destek mesajı göndermiş ve mücadele etmesini istemişti. Orban bu yılın başında, “Geri gelin sayın başkan. Amerika’yı yine harika yapın ve bize barış getirin.” demişti.