Sarraf’ı tutuklayan savcı üzerine dizi çekildi

Sarraf’ı tutuklayan savcı üzerine dizi çekildi

Rıza Sarraf’ın ABD’de tutuklanması üzerine bütün gözler onu tutuklayan Savcı Preet Bharara’ya çevrildi. Bharara’nın yaptıklarından esinlenen bir dizi şu an dünyada televizyonlarda gösteriliyor.

Bharara, ABD’de adını diplomatları, siyasileri ve 2008 küresel krizinin ardından 100’e yakın bankacıyı soruşturarak duyurmuş bir isim.

48 yaşındaki Hindistan asıllı Bharara, 2009’da New York savcısı olduktan sonra 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York’a getirtmiş ve hakim karşısına çıkartmıştı.

Bharara’yı ABD’de geniş kesimlerin tanımasını sağlayan Time dergisinin 2012’de savcıyı “Wall Street’i suç üstü yakalayan adam” başlığıyla kapağında yer vermesi olmuştu.

‘Sokak Savaşçısı’ başlığıyla verilen yazıda, “Savcı Preet Bharara şimdiden Wall Street’in önemli isimlerini saf dışı bıraktı. Daha yeni başlıyor” deniyordu.

Savcı Bharara’yı dünya çapında tanıtan ise Billions (Milyarlar) dizisi oldu. Dizide ünlü aktör Paul Giamatti’nin oynadığı, Preet Bharara’dan esinlenilen karakter Savcı Charles “Chuck” Rhodaes Jr. Wall Street’in ünlü isimlerini hapse atarak ün kazanmış bir kişi.

Dizideki savcıdan farklı olarak Bharara, 2009’da New York savcısı olduktan sonra 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York’a getirtmiş ve hakim karşısına çıkartmıştı.

Bharara, 2011’de Moskova’da yaşayan ve ‘terörist gruplara silah satmak’ suçundan Interpol tarafından Tayland’da gözaltına alınan Viktor Bout adlı Rus vatandaşını New York’a getirtmiş, Bout yapılan yargılamanın ardından 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Rıza Sarraf'ın avukatı konuştu

Rıza Sarraf’ın avukatı konuştu

Rusya o dönemde Bout’un ABD’ye gönderilmesini uluslararası hukuka aykırı olarak nitelemiş ve kararı protesto etmişti.

Üst üste 85 Wall Street davasını kazanan Bharara, Temmuz 2014’te bir davayı kaybetmiş, hüküm giyen Raj Rajaratnam’ın kardeşi Rengan, mahkeme tarafından suçsuz bulunarak beraat etmişti.

Bharara’nın içeriden alınan bilgi ile piyasa işlemi yapmakla suçladığı bir diğer isim de ABD’nin en büyük hedge fonlarından birisi SAC Capital’in başında olan Steven Cohen’di.

2013 yılında görülen dava, içeriden alınan bilgi suçlamalarında bugüne kadar görülmüş olan en büyük uzlaşma tutarıyla sonuçlanmış ve Cohen ABD’ye 1,8 milyar dolarlık ödeme yapmaya mahkum edilmişti.

Bharara’nın soruşturduğu ve para cezalarına çarptırdığı diğer finans kuruluşları arasında JP Morgan, Bank of America ve Citigroup da bulunuyor.

Bharara, New York savcılığının resmi Twitter hesabından konuya ilişkin atılan bir tweet’i, “Reza Zarrab yakında Manhattan’daki bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek” diyerek takipçileriyle paylaştı.

Savcı

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.